August 13, 2020, 4:11 pm

Андоновски: СДСМ во својата програма на 245-тата страница ги лажат граѓаните дека преговорите со ЕУ започнале, а Македонија две години го чека датумот како Годо

Поврзано

(Видео) Во живо: Изјава на Христијан Мицкоски по средбата со Стево Пендаровски

Заврши средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и претседателот Стево Пендаровски. Следете ја во живо изјавата на Мицкоски...

Ахмети не се откажува од Албанец премиер, го прашува Заев зошто да не?

Лидерот на ДУИ Али Ахмети останува на барањето за ротирачки Албанец премиер. Во изјава за медиумите, Ахмети потенцираше дека...

Американската амбасадорка му го честиташе мандатот на Заев

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнз денеска на лидерот на СДСМ, Зоран Заев му го честиташе мандатот за...
- Advertisement -

-Датум сеуште нема, иако преговарачката рамка е донесена од страна на Европската комисија. Добро е што и господинот Бојан Маричиќ признава, но треба да објасни зошто тогаш во програмата на СДСМ на 245-тата страна тие велат дека преговорите веќе ги започнале. Тоа е лажење на граѓаните. Оние што се занимаваат со преговорите со ЕУ точно знаат во која фаза сме. Затоа не е убаво да се манипулира со граѓаните и да се кажува дека датум има, датумот е добиен, а ние еве веќе две години го бараме и го чекаме како Годо, изјави советникот за меѓународна политика на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, Стефан Андоновски, во вечерашната емисија “Еуро фокус” на Телма телевизија.

Тој додаде дека граѓаните веќе се навикнале на политичкиот фолклор на СДСМ, еуфорично да прославуваат некои настани кои немаат врска со нивното работење.

-Да потсетам на прославата за датум пред две години, а датум сеуште ни денеска нема. Така да, и вчерашното прославување го сфаќаме на тој начин. Иако ВМРО-ДПМНЕ цврсто стои зад интеграциите на Македонија во ЕУ, сепак вчерашниот настан не треба да биде триумфалистички и да се гледа со таа доза на триумфализам, туку треба да ги засукаме ракавите и да си ја сработиме домашната задача. Дури и вчера имаше некоја бизарно прославување на справувањето на здравствената криза во време кога имавме најмногу починати, па излезе такво видео. Не сакам да славам бидејќи станавме карантин држава, не сме на листата на држави за патување во ЕУ и нашите граѓани неможат да ги искористат придобивките од либерализацијата на визниот режим, рече Андоновски.

Latest News

(Видео) Во живо: Изјава на Христијан Мицкоски по средбата со Стево Пендаровски

Заврши средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и претседателот Стево Пендаровски. Следете ја во живо изјавата на Мицкоски...

Дeликaтec од вaшaтa кyjнa – Бaтaци со бeшaмeл

Направете вкусни батаци. СОСТОЈКИ: 2 парчиња батаци, 405 компири, 1-2 тиквички, 200 гр. зеленчук од кесе (грашок, пченка, морков), 4 пиперки, 1 пакување бешамел, 150 гр....

Лукашенко: Пaднaа маските на оние кои ги држеа конците

Белоруските власти успеаја да го спpечат големиот план за дeстабилизација на земјата и да ги изложат оние кои ги влечат конците од странство, рече...

Ахмети не се откажува од Албанец премиер, го прашува Заев зошто да не?

Лидерот на ДУИ Али Ахмети останува на барањето за ротирачки Албанец премиер. Во изјава за медиумите, Ахмети потенцираше дека СДСМ треба да дадат силни...

Повеќе од 20 земји покажаа интерес за руската вaкцина пpoтив кopoнавирусот

Повеќе од 20 земји изразија интерес за руската вaкцина прoтив кoронавирус, рече на неделниот брифинг официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Русија,...

More Articles Like This