АНДОНОВ: Овој народ има исконски борбен дух со кој ќе застане во одбрана на сопствената татковина

Поврзано

ЈАНУШЕВ: Мора да се запазат роковите кои им се потребни на ДИК за организирање на избори

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев смета дека треба да се запазат роковите кои што му се потребни да...

НЕОФИЦИЈАЛНО: Пендаровски нема да ја продолжи вонрeдната состојба?

Три дена пред истекувањето на третата одлука на претседателот Стево Пендаровски, во владејачкиот табор, според неофицијални информации на „360...

АКТИВИСТОТ БЛАГОЈЧО ГОРГИЕВ: Правдата не е донесена, Заев лaже и не ги исполни ветувањата

Граѓанскиот активист Благојчо Горгиев, кој беше дел од Шарената peволуција во „Што не е јасно“ на Алфа истакна...

На протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда денеска пред граѓаните се обрати Оливер Андонов. Тој кажа дека и биде на помош на Македонија денешен Свети Никола, дека на државата ќе и треба многу помош со оглед на тоа со какви луѓе на власт си има работа земјата во овие моменти.

-Луѓе кои се подготвени и полицијата да ја злоупотребат против сопствениот народ, луѓе кои се подготвени да во недостигот на демократскиот капацитет ги растураат протестите. На два пати денеска се обидоа да спречат легитимно и демократско изразување на мислата на овој народ, на несогласувањето со хунтата, на несогласувањето со нивната недемократичност, на нашиот глас за слобода на патриотите кои лежат во затвор, изјави Андонов.

Тој кажа дека ова е одлика на хунта и праша дали уште се потребни докази во денешно време дека со какви луѓе има државата има работа. Но порача дека тоа нема да им успее.

-Нема да им успее, бидејќи ние си ја сакаме татковината таква каква што е, со сите во неа. Таква демократска на чие чело наскоро ќе застане ВМРО-ДПМНЕ. Сите обиди да се урне и ВМРО-ДПМНЕ да се урне ќе им пропаднат. Овој народ има исконски борбен дух со кој ќе застане во одбрана на сопствената татковина, изјави Андонов.

Тој кажа дека нема да поминат заплашувањата, дека нема да поминат ниту притворите.

-Доколку Митко Чавков беше виновен за организирање нешто против Уставот и политичкото и општествено уредување на државата, каде е тогашниот министер за внатрешни работи. Тој беше над него по хиерархија и тој требаше многу повеќе од него да знае. Значи ни една логика не им држи, дури ни логиката на денешното СЈО, кое повторно се обидува да подметне, да заплаши, да инсинуира. Секој чекор што го прават покажува дека се беззаконици, СЈО нема право да води нови постапки, изјави Андонов.

Тој кажа дека и претходните постапки им се бесмислени, но нови не може да има. Тој ги повика граѓаните утре да дојдат пред истражниот затвор во Шуто Оризари во 18 часот.

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести