АНКАРА: „Загриженоста на САД за купувањето на С-400 од страна на Турција е политичка“

Поврзано

КОВАЧКИ ЗА ЧУЛЕВ: Огромна штета беше нанесена на МВР со доаѓањето на СДСМ, но министерот Чулев е голем професионалец

Драган Ковачки, предложениот технички министер за внатрешни работи за имаше негодувања од страна на СДСМ па истиот не беше...

СЕ ОГЛАСИЈА ОД ИНФEKТИВНО-ОХРИД: Ова е нивната вистина за починaтa стружанка

Пациентката од село Татеши немала упат, ниту на хартија, ниту во електронска форма, пишува во реакцијата што стигна до...

ДОКТОР ПАНОВСКИ: Со олабавувањето на мерките младите ќе се опyштат и ќе се враќаат дома во 5 наутро

Доктор Пановски смета дека олабувањето на мерките може да има спротивен ефект, посебно кај младите кои сега ќе опуштат...

Загриженоста на Соединетите Американски Држави (САД) околу купувањето на рускиот антиракетен систем „С-400“ од страна на Турција е политичка, истакна висок турски претставник од одбраната.

Џелал Сами Туфекџи, потпретседател на турскиот Потсекретаријат за одбранбени индустрии, потсети на американската понуда за продажба на противвоздушниот и противракетен систем „Патриот“, вреден 3,5 милијарди долари за Турција, дојде на почетокот од јануари оваа година.

„Нашата работа на С-400 се враќа“, пред оваа понуда изјави Туфекџи за Anadolu Agency (АА) по панелот одржан во Вашингтон.

„Разговаравме не само со Русија и со САД, туку и со многу европски земји. Сметам дека САД ја изразуваат својата загриженост во смисла на политиката“, рече тој. „Мислам дека [загриженоста] претставуваат образложенијата што се создадени против Турција.“

Анкара планира да купи 100 воени авиони „Ф-35“ по американското одобрување од Конгресот. Триесет воени авиони веќе се одобрени за купување.

Но, Вашингтон изрази незадоволство кон купувањето на системот „С-400“ од страна на Турција, велејќи дека системот може да добие доверливи информации за воените авиони, вклучувајќи го нивниот опсег на детекција и начинот на функционирање.

Туфекџи ги отфрли наводите дека рускиот одбранбен систем може да добие информации за софтверот на воените авиони и потсети дека американските и израелските авиони „Ф-35“ без проблеми летаат над Сирија, каде што се активни руските радари.

„Технички, сè е можно, но Турција ќе користи свој домашен софтвер. Ние сме пријателска земја со САД“, рече тој, потенцирајќи дека Турција нема да дозволи протекување на информации во врска со авионите „Ф-35“.

„Ние, во секој случај, нема да дозволиме такво нешто“, додаде тој.

Турција долго време правеше напори да го купи системот за противвоздушна одбрана од САД. Откако не наиде на успех, Анкара во 2017 година одлучи да го купи рускиот систем за противвоздушна одбрана „С-400“.

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести