АНКЕТА НА ИПИС: Граѓаните гледаат излез од кризата во нови предвремени избори

Поврзано

Гласањето на бoлнитe во шест општини од Југоистокот се одвива без пpoблeми

Вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село и Конче. Гласањето...

Прва прес-конференција на ДИК за денешното гласање на бoлнитe, нeмoќнитe лицa и зaтвоpeницитe

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за...

Десетти парламентарни избори, петти предвремени

Граѓаните на Македонија на 15 јули по 10-ти пат од осамостојувањето на државата ќе избираат пратеници во Собранието. Предвремените...
- Advertisement -

54,5 отсто од македонските граѓани сметаат дека политичката ситуација во Македонија дополнително се влошува. Ова го покажува најновата анкета на  Институтот за политички истражувања- Скопје (ИПИС) спроведена во периодот помеѓу 10 и 13 март на 1100 полнолетни испитаници.

vlosuva

На прашањето „Доколку направиме споредба со пред една година, дали сметате дека во моментов состојбата во Р. Македонија полека се враќа во нормала или сметате дека таа дополнително се влошува?“, одговорите се следни:

vlosuva

Дури 65,5 отсто од граѓаните сметаат дека со одржување на изборите не се надминала политичката криза.

izbori

На прашањето кое е најдоброто решение за актуелната криза, 45,8 отсто од испитаниците одговориле дека тоа е распишување на нови апрламентарни избори заедно со локалните. 35, 5 отсто од испитаниците сметаат дека најдобро решение за актуелната криза е претседателот Ѓорге Иванов мандатот да му го даде на Зоран Заев.

расп

Во однос на истото прашање по етнички заецниди, резултатите се следни:

расписа,3

 

 

Latest News

Тeшкa coобрaќaјкa во тетовско, зaгинa мотоциклист

Мотоциклист загина во сообраќајна несреќа која се случила вчера на локалниот пат с.Палатица – Желино. Во несреќата учествувале автомобил „ауди“,...

Teлoтo го зaвиткaл во вреќи и ќебе, па го фpлил – Кpивичнa за скопјанец кој ја y6ил партнерката

Единицата за насилен криминал на СВР Скопје при Бирото за јавна безбедност до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против И.Е.(36)...

Гласањето на бoлнитe во шест општини од Југоистокот се одвива без пpoблeми

Вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село и Конче. Гласањето се одвива без проблеми и...

Се празнуваат големите господови лекари Св. Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од Рим. Беа крстени уште во детството и воспитани во христијански...

Прва прес-конференција на ДИК за денешното гласање на бoлнитe, нeмoќнитe лицa и зaтвоpeницитe

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за предвремените парламентарни избори, а своето...

More Articles Like This