АНКЕТА НА ИПИС: Над 80% од граѓаните се против двојазичност на цела територија на Македонија и со голема поддршка за „3а заедничка Македонија“

Поврзано

(Фото) Повторно кaтacтрoфaлни статистики – Регистрирани 115 нoвoзaбoлeни и 7 пoчинaти лицa во изминатото деноноќие од Koвид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи...

Вардар го поздрави Стоилов

Ракометниот клуб Вардар на Фејсбук објави фотографија од Столе Стоилов поздравувајќи го ракометарот со коментар „КАПИТЕНОТ“. https://www.facebook.com/rkvardar/posts/10159586146675348

Чулев остварил средба со членови на Здружението на лoвци од Охрид

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев вчера остварил работна средба со членовите на Здружението на ловци од Охрид, каj...

Граѓаните се против воведување на двојазичност во целата држава. 81,8 проценти од анкетираните во рамки на анкетата спроведена од Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС), одговорите дека лично не би прифатиле двојазичност на цела територија на Македонија.

protest-skopje3-640x409

ipis-anketa

Граѓаните не ја прифаќаат и платформата на етничките албански партии со цел нова влада на чело со Зоран Заев. Високи 72,5 проценти одговориле децидно „НЕ“ на ова прашање.

ipis-anketa2

Од испитаниците 54,1 проценти сметаат дека прифаќањето на платформата на Албанците и двојазичноста ќе биде вовед во бинационална држава, поголеми поделби и федерализација.

52,2 проценти од граѓаните кои биле дел од анкетата сметаат дека понудата на Груевски целосно да ја поддржи Владата на СДСМ доколку не ја прифатат платформата на Албанците е искрена понуда за спас на Македонија од федерализација и нови поделби.

ipis-anketa1

Протестите на граѓанската иницијатива „За Заедничка Македонија“ вкупно ги поддржуваат 51 процент од испитаните во кој влегуваат и етничките Македонци и етничките Албанци.

ipis-anketa3

Одвоени по етникуми, резултатите од анкетата покажуваат дека 60 проценти од етничките Македонци и даваат поддршка на граѓанската иницијатива, додека 58 проценти од Албанците не ја поддржуваат.

ipis-anketa4

ipis-anketa5

Анкетата на ИПИС е спроведена во периодот помеѓу 10 и 13 март 2017 година на 1.100 полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија. Во анкетата се отвора и прашањето „Во кој политичар имате најголема доверба во моментов“, а одговорите може да ги прочитате ТУКА.

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести