October 1, 2020, 1:17 am

АНКЕТИТЕ ПОКАЖУВААТ: Поранешниот потпретседател Џо Бајден најпопуларен демократски кандидат за претседател

Поврзано

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за...

Шамap за САД: Папата одби да се сретне со Мајк Помпео

Ватикан објави дека го одбил барањето на Мајк Помпео за аудиенција кај папата Франциско и го обвини државниот секретар...

Поради пaндемијата Дизни ќе отпyшти 28 000 работници

Американскиот медиумски гигант Волт Дизни објави дека ќе уkине 28.000 работни места во одделот за домашни паркови и производи...
- Advertisement -

Поранешниот потпретседател Џо Бајден е најпосакуваниот демократски кандидат за претседател меѓу афроамериканското население на национално ниво во САД, се дознава од најновата анкета на „Вашингтон Пост” – Ипсос.

Популарноста на Бајден е благодарение на неговите успеси во државничката функција при поранешниот претседател Барак Обама, и убеденоста на овие гласачи дека тој може да го победи актуелниот претседател Доналд Трамп.

Сенаторот Берни Сандерс е на второ место по популарност меѓу афроамериканците во САД и тој води кај црнечкото население под 35 години возраст.

Сенаторката од Масачусетс, Елизабет Ворен, е на трето место.

Пит Бутиџич, градоначалник на Саут Бенд, Индијана, води помеѓу белото население во Њу Хемпшир и Ајова, но неговата популарност меѓу црнечкото население на национално ниво е само два отсто, се дознава од најновата анкета на „Вашингтон Пост” – Ипсос.

„Вашингтон Пост” е водечки национален дневен весник во САД. Ипсос е француска консултантска фирма.

Latest News

Прогласен кapaнтин во Мадрид

На жителите на Мадрид, кој моментално е жaриште на инфекцијата, ќе им биде зaбрането да ги нaпуштаат домовите, освен...

Заев за Каракачанов: Тој ми е пријател и тој премногу ја сака Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за ТВ Стар, говорејќи за пpоблемот со Бугарија, рече дека вицепремиерот на Бугарија Красимир Каракачанов некогаш премногу...

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за оперaцијата ги раскажал поранешен вработен...

Внимавајте: Коpoнавирусот се пренесува и преку мобилните телефони

Мобилните телефони можат да го пренесат коронавирусот, сугерира истражување спроведена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим. Истражувачите, предводени од професорот Џанлорето Д’Ало, откриле дека...

Прогласена вонpeднa состојба во Чешка

Чешката Влада прогласи вонpeдна состојба, која стапува во сила од понеделник, и воведе мерки кои вклучуваат огрaничување на собири и забрaнa за мјузикли и...

More Articles Like This