September 26, 2020, 2:56 pm

АНЃУШЕВ НЕ ВEPУВА ВО СВЕТСКА БАНКА: Ќе оствариме уште подобар економски раст од планираниот

Поврзано

Во нoeмвpи нoвa cтpaтeгиja зa peгиoнaлeн paзвoj

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски го отвори форумот на кој беа презентирани Студиите за економските карактеристики на планските...

Во пocлeднитe дeceт години во Македонија е нaмaлeнa cmpтнocтa од кapдиoвacкyлapни зaбoлyвaњa

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје, денеска во Градскиот парк кај Школка го одбележаа Светскиот ден на...

Спopeд Филипчe зaceгa нeмa дa имa нoви pecтpиктивни мepки

По иницијалното зголемување на бројот на случаи со ковид-19 состојбата повторно се стабилизира, затоа засега нема да има нови...
- Advertisement -

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев смета дека е остварлив планираниот економски раст од 3,2 проценти за годинава и покрај прогнозите на Светска банка дека тој ќе достигне 2,9 проценти, а очекувањата, како што вели, ги темели на реалните факти од првиот квартал.

Во коментар на вчерашните прогнози на СБ, Анѓушев денеска изјави дека очекува раст на БДП во првиот квартал годинава повисок од проектираниот просечен раст на Владата за цела година

– Добро е што Светска банка е секогаш конзepвативна. СБ и за 2018 година предвидуваше раст под 2,5 проценти, но тој заврши со 2,7 проценти. Нашите планови и согледувања се дека тоа што го планиравме ќе го оствариме и мислиме дека ќе биде уште подобро. Тоа го базираме на реалните факти од првиот квартал, изјави денеска Анѓушев, одговарајќи на новинарски прашања.

Latest News

СЗО изнece нajцpнo кopoнa-пpeдвидyвaњe дoceгa: Ќе имa 2 милиoни жpтви

Мерките за сузбивање на пандемијата мора да се усогласат во целиот свет. Бројот на починати од коронавирус во светот би...

Во нoeмвpи нoвa cтpaтeгиja зa peгиoнaлeн paзвoj

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски го отвори форумот на кој беа презентирани Студиите за економските карактеристики на планските региони, за регионалниот развој, како...

Во пocлeднитe дeceт години во Македонија е нaмaлeнa cmpтнocтa од кapдиoвacкyлapни зaбoлyвaњa

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје, денеска во Градскиот парк кај Школка го одбележаа Светскиот ден на срцето, кој секоја година се...

Спopeд Филипчe зaceгa нeмa дa имa нoви pecтpиктивни мepки

По иницијалното зголемување на бројот на случаи со ковид-19 состојбата повторно се стабилизира, затоа засега нема да има нови рестриктивни мерки, рече денеска министерот...

(Видео) Pacипaн тeлeфoн во Bлaдa – Bлaдинaтa пpoгpaмa нa Зaeв нeycтaвнa?

Расипан телефон во Владата, премиерот зборува едно, неговите владини колеги друго. Дали Зоран Заев напишал неуставна владина програма? Според него, вработувања по етнички клуч...

More Articles Like This