Анѓушев, Тевдовски, Дескоска на света божествена литургија во Соборна

  • January 7, 2019

Во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје денеска се одржа централната свечена божествена литургија по повод празникот Христово раѓање – Божик на која присуствуваа и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, министерката за правда Рената Дескоска и министерот за финансии Драган Тевдовски.


Утрово, вицепремиерот и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Дарио Сотировски, присуствуваше на Божиќна литургија во соборниот храм „Св. Богородица“ во Гостивар, а министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски на литургијата во црквата „Свети Димитрија” во Крива Паланка.

Како што информираат од владината прес-служба, со присуството на своја делегација и претставници на овој свечен празничен чин, Владата на Република Македонија се придружува на прославувањето на Христовото раѓање заедно со сите православни христијани и упатува честитки по повод празникот Божик.

Претходно «
Следно »