АПАРТХЕЈДОТ СЕ ВРАЌА ВО ЈУЖНА АФРИКА: Јужноафриканскиот парламент гласаше за одземање на земјата во сопственост на белците, експертите предупредуваат дека ќе има насилство

Поврзано

МАCAKР ВО МАЛИ: Убиeни 27 лица од кои повеќето биле зaпaлени живи

Вoopужени лица со мотоцикли yбиле 27 цивили во централниот дел на африканската држава Мали во три нaпaди на етничките...

НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ: Моментална состојба во светот со кopoнавирусот

Според најновите податоци, во светот со новиот кopoнавирус досега се заразиле 5.846.624 лица. Од нив пoчинале 359.532, а оздрaвеле...

ЛОКАЛНОТО НАСЕЛЕНИЕ ВО ПAHИКА: Стотици луѓе избегале од кapaнтин во Африка

Стотици луѓе, меѓу кои има зapазени со корона вирyс, избeгале од карантин во Зимбабве и Малави, а по...

Белите Јужно Африкански земјоделците ќе бидат отстранети од нивната земја по гласањето во парламентот. Предлогот за “експропријација без надоместок”, е усвоен со парламентарно мнозинство

 

Белите јужноафрикански фармери ќе бидат отстранети од нивната земја по убедливо гласање во парламентот.

Уставот на земјата веројатно ќе биде изменет за да се дозволи конфискација на земјиштето во сопственост на белците без надоместок, по предлогот на радикалниот лидер на марксистичката опозиција Јулиус Малема.

За гласа 241 и 83 против по гласањето во вторникот, а ова политиката беше клучен фактор во платформата на новиот претседател Сирил Рамафоса, откако тој во февруари ја презеде функцијата од Јакоб Зума.

Г-дин Малема рече дека времето за “помирување е завршено”. “Сега е време за правда”.

“Ние мора да се погрижиме да го вратиме достоинството на нашиот народ, без компензација на криминалците кои ја украдоа нашата земја”.

Г-дин Малема има долгогодишна заложба за конфискација на земјиште без надоместок. Во 2016 година им рече на своите поддржувачи дека “не повикувам на колење на белите луѓе – барем не засега”.

Ревизијата од владата на Јужна Африка од 2017 година покажа дека белите луѓе поседуваат 72 отсто од обработливо земјиште.

Министерот за рурални прашања на владејачката партија Африкански национален конгрес изјави дека “АНК недвосмислено го поддржува принципот на експропријација на земјиште без надоместок”.

“Нема сомнение за тоа, земјиштето ќе се експроприра без надоместок”.

Лидерот на партијата Слобода Фронт Плус, Питер Гроневалд, рече дека одлуката за отстранување на белите фармери на нивната земја ќе предизвика “непредвидени последици што не се во интерес на Јужна Африка”.

Заменик-генералниот извршен директор на групата за човекови права Африформ изјави дека иницијативата претставува прекршување на договорите донесени на крајот од апартхејдот.

Актуелно

ГОЛЕМОТО УВО Е НА БИХАЌКА: Чулев открива скандал – АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност. Чулев на денешната прес-конференција...

СОСОЈБАТА ЕСКАЛИРА: 38 нови случаи на коронавирус во Македонија, има и починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....

ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ: Почина првиот здравствен работник во Македонија од коронавирусот

Со жалење сакаме да ја известиме јавноста дека од КОВИД -19 почина и првиот здравствен работник. Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван...

(Фото+Видео) БРУКА НЕВИДЕНА: Скопје има нова населба со име на борец од УЧК, имаше и свечено „отворање„

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била...

РУСКОВСКА ФАТЕНА ВО ЛАГА-ЗАЕВ НЕ ГО ПРИЈАВИЛ СЛУЧАЈОТ?: И се згадило кога Камчев ѝ кажал што се случувало

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор...

Повеќе вести