September 20, 2020, 6:06 pm

АПАСИЕВ СО ИСТОРИЈА УДРИ ПО СОРОСОИДИТЕ: Најјаки ми се анационалните ен-џи-о ‘левичари’ и социјалдемократи кои ја обвинуваат Левица дека била „десна“

Поврзано

Состојба по општини во Скопје

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини...

Состојба по градови, еве каде е нajкритично

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на eпидемијата изнесува 16735, бројката на оздравени пациенти е...

Бројките упорно растат: 178 новозаболeни, пoчинaле четири лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи...
- Advertisement -

Најјаки ми се анационалните ен-џи-о ‘левичари’ и социјалдемократи кои ја обвинуваат Левица дека била „десна“, оти – пази молим те – го третирала НАЦИОНАЛНОТО ПРАШАЊЕ исто како и класното!? Како да им објасниш на овие северџанско-соросписки муртати дека тоа е вградено во суштината на социјалистичката борба на овие простори. Еве само еден пример за овие некадарници…

Васил ГЛАВИНОВ, првиот македонски социјалист (од чиј кружок, btw, потекнува и Никола Карев – претседателот на Крушевската република), во весникот Револуција – како тогашен орган на Македонската работничка група – пишува:

„Ослободувањето на Македонија е дело на самите Македонци! Револуционерната борба, на тој начин, ќе носи отпечаток на едно чисто народно движење. Како крајни револуционерни републиканци, проникнати од слободољубивите текови на векот, ние ќе ја подготвиме народната маса и за слободољубивите општествени реформи. […] Македонија си припаѓа на самата себе, а не на многубројните српски и бугарски шовинисти и кандидати за идни заграбувања и пљачки […] Да ја започнеме борбата за полно ослободување на Македонија од сите крстени и некрстени кесеџии!“ <3

#НашатаАнтикесеџискаПрограма #ЧитнетеМалцеИсторијаПредДаПаламудите

Latest News

На Трамп повеќе му се допаѓале жени, затоа ќе номинира жена за Врхниот cyд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави дека наредната недела ќе номинира жена што ќе ја наследи пoчинатaта Рут Бадер...

Пронајдена уште една жpтва на ураганот во Грција

Ураганот Јанош, кој ја погoди Грција, ја однесе и третата жpтва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска властите. Жpтвата е постар човек...

Поради дeфект утре голем дел од Скопје бeз струја

Без струја утре од 9 до 11:30 часот ќе останат корисниците од улицата Волгоградска, зграда 1 и 2 и од булеварот Партизански Одреди,...

(Видео) Пykaње на пpoтecтите во Белорусија, yaпceни најмалку 10 лица

Десетици илјади луѓе протecтираа низ Минск во неделата извикувајќи „оди си“ на шестиот по ред викенд на пpoтести пpoтив претседателот Александар Лукашенко, продолжувајќи со...

Парада на гордоста во Хрватска, се бара вклучување на истополовите бракови во Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржа 19-та Парада на гордоста, и беше побарано да се започне процес...

More Articles Like This