АПЕЛАЦИЈА НАЈДИРЕКТНО ГО КРШИ ЗАКОНОТ ЗА КРВИЧНА ПОСТАПКА: Политичките притисоци од СДС и Заев го паднаа Апелација на колена

Поврзано

(Видео) Цела јавност ја слушна вистината, а СДСМ се обидува повторно да мaнипулира со народот

СДСМ испрати соопштение за објавените нови „бомби“. Иако јавноста имаше можност да слушне што точно кажува екс-премиерот, од неговата...

Зоран Заев е фатен во kpиминал, со него Македонија нема иднина

Зоран Заев и СДСМ ги изневерија земјоделците. Во 2016-та ги лажеа дека ќе им обезбедат загарантиран откуп, загарантирани пазари...

(Видео) 15 јули е референдум дали ќе не биде како држава или не

На 15 не се работи за обични избори како што сме имале како што сме имале случај да гледаме...
- Advertisement -

Судиите од Апелациониот суд со донесување на противзаконската одлука за прифаќање на прислушуваните и незаконски прибавени материјали како докази во судска постапка, направија тотално дерогирање на постоечките закони и рушење на функционалноста целокупниот правен систем во државата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

-Апелациониот суд падна на првиот тестот на својата кредибилност, непристрасност и самостојност во донесувањето на одлуките, со што се направи непроценлива штета на правосудниот и судски поредок во Република Македонија. Судиите потклекнаа под политичките притисоци кои континуирано ги правеше СДС и Зоран Заев во изминатиот период и се ставија директно  во полза на режимот на Зоран Заев, кој има за цел пресметка и прогон на политичките неистомисленици, за да се создаде бришан простор за спроведување на антидржавните политики и спроведување нечии туѓи агенди. Оние кои според законот и уставот треба да го надоградуваат правниот систем, треба доследно да ги применуваат законите, да бидат личности со интегритет и да не подлегнуваат под политички притисоци, го направија токму спротивното. Со скандалозната одлука судот најдиректно го прекрши законот за кривична постапка, кој во член 12 став 2 вели јасно и концизно дека: „Доказите прибавени на незаконит начин или со кршење на слободите и правата утврдени со Уставот на Република Македонија, законот и меѓународните договори, како и доказите произлезени од нив, не можат да се користат и врз нив не може да се заснова судската одлука“, истакна Крсте Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ.

Судската одлука, додаде тој, претставува правен преседан во Република Македонија и треба да биде вештачка магла која ќе ги дефокусира граѓаните од вистинските проблемите, ќе ги дефокусиираат граѓаните од трајно вдомување на 200.000 бегалци во државата, ќе направи дефокус од подобрување на животниот стандард на граѓаните и од ветената плата од 500 евра, ќе ги дефокусира луѓето од  зголемување на даноците, што индиректно значи и помалку работни места и помали плати за работниците, како ќе им го одземе на вниманието на граѓаните од законот за двојазична Македонија.

-Воведувањето на нова судска пракса со оваа скандалозна одлука, ќе внесе правна несигурност кај граѓаните, ќе внесе чувство дека во една парламентарна демократија е возможен политички прогон во секое време на било кој, ако некој политички моќник реши да се пресмета со своите неистомисленици. Со оваа одлука од Апелациониот суд се прави директна штета на судскиот систем и се поткопуваат темелите на правосудството во Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ порачува дека во Република Македонија мора да се почитуваат законите и правните начела и принципи, затоа што оваа нема да трае долго. СДС со ваков начин на практицирање и злоупотреба на полугите на власта, нема уште долго да ја додржат оваа позиција. Граѓаните ги препознаа манипулациите и неискрениот однос на Заев и СДС. На локалните избори СДС ќе доживее голем пораз. Секој оној кој работи против законот за да му се допадне  и додвори на Заев, ќе сноси одговорност и ќе одговара за своите постапки, подвлече Јовановски.

1 коментар

Latest News

(Фото) Си оди младината.. – Иceлувaњeто од Македонија стана секојдневие, особено во последните три години..

Еден од најголемиот проблем во земјава со години е иселувањето на народот, особено во изминатите три години, а за...

Во Гевгелија гласаше единствениот со Koвид-19, кој во меѓувреме добил негативен резултат од тестирањето

Во ОИК Гевгелија денеска во рамки на вонредните парламентарни избори своето демократско право ќе го оствари само еден гласач со Ковид-19, кој во меѓувреме...

29 зaбoлeни со кoрoнaвиpyc и лицa во изoлaцијa гласаат во Прилеп

И во Прилеп денеска гласаат заболените лица од корона и тие во изолација. Дваесет и девет лица имаат право да гласаат и да го...

(Видео) Забpaнетата македонска историја

Ова е спот од песната “Налеј налеј” која се користи во првата епизода на играната македонска серија “Македонија” која почна да се снима во...

Голема тpaгeдијa – Пoчинa и ќерката на Нелсон Мандела

Ќерката на Нелсон Мандела, Зинѕи почина на 57 години, утрово во болница во Јоханесбург. Во овој миг таа ја извршуваше функцијата амбасадор на Јужна...

More Articles Like This