Апелација ќе pacпpaвa зa жaлбитe зa зaтвopcкитe kaзни зa Боки 13 и Катица Јанева

Поврзано

- Advertisement -

Апелацискиот суд во Скопје денеска на седница треба да ги рагледа жалбите за првостепената пресуда за случајот „Рекет“ со која Бојан Јовановски – Боки 13 е осуден на девет, а поранешната специјална обвинителка Катица Јанева на седум години затвор.

Апелација може да ги потврди казните со што би станале правосилни, или предметот да го врати на повторно судење.

Истрагата за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска ја отвори во јули, а судењето почна во ноември 2019 година.

Обвинението беше поднесено против три лица. На првото рочиште за овој случај обвинетитот Зоран Милевски-Кичеец ја прифати вината и на следното рочиште беше осуден на три години затвор. Другите двајца обвинети Јовановски и Јанева, се изјаснија дека се невини и против нив се водеше судска постапка во Основниот кривичен суд – Скопје во која беа презентирани низа материјални и вербални докази од страна на Обвинителството.

Пресудата со која Јовановски доби девет, а Јанева седум години затвор беше изречена на 18 јуни 2020 година.

Јовановски и Јанева во моментов се наоѓаат во домашен притвор.

Latest News

Отворена нова истpaга пpoтив Гугл поради онлајн рекламирање

Антимонополските власти на ЕУ ќе отворат уште еден фронт против „Гугл“, дел од „Алфабет“, со започнување на официјална истрага...

More Articles Like This