АПЕЛ ЗА СПАС НА ИМЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА: „Македонски манифест“ со апел до претседателот Ѓорѓе Иванов!

Поврзано

ЈОВАН ЈАУЛЕСКИ: Aпел до влacтитe за зaштитa на студентите

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Јован Јаулески преку статус на Фејсбук пишува дека во оваа криза...

СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ БАРААТ ПОМОШ ОД ДРЖАВАТА: Мерките на Владата итно да се продолжат за уште два месеци

Мерките на Владата итно да се продолжат за уште два месеци – побара Сојузот на стопански комори. Фирмите не...

Прв смртен случај кај медиумските работници од коронавирус во земјава

Со смртта на 56 годишната жителка на Лабуништа, бројот на починати од коронавирусот во ова село се искачи на...

Драги Македонци,

Било каде да сте,  како поединци, или во формални или неформални задруженија,во овие последни драматични денови пред планираното  формално укинување на СÈМАКЕДОНСКО од страна на ВЛАСТА, Македонски манифест ве повикува да го поддржите Апелот упатен до Претседателот на Република Македонија за превземење итни чекори пред ООН за одбрана на Македонското Име!

АПЕЛ

До:

Проф. Д-р Ѓорѓе Иванов,

Претседател на Република Македонија

 

Почитуван  Претседателе,

Поради директна, темелно организирана и сериозна закана од ИДЕНТИТЕТСКИ ГЕНОЦИД на македонскиот народ,  како НОВ, до сега невиден изблик на ФАШИЗАМ,  спротивно на цивилизациските постулати, како и  на меѓународното и националното право, спроведуван од октроираните органи на власта – Владата и Парламентот, со безобѕирно игнорирање на јасно изразената  волја  на македонските граѓани од 2/3 мнозинство,  на сеопштиот Референдум од 30.Септември, 2018. година, а официјално потврдена и од надлежен државен орган, Ние, МАКЕДОНЦИТЕ од Републикава и странство, индивидуално, или организирани во различни неформални и формални здруженија,  Ви се обраќаме Вам, како на единствена Институција, избрана со најголем број гласови на непосредни избори, која е уставно овластена за претставување на Македонија, а оттука, на волјата на македонските граѓани во огромното мнозинство,ИТНО да започнете  официјална, правна процедура пред ООН за одбрана на Името по пат на признавање на Република Македонија под нејзиното ИМЕ,во согласност со принципите на ООН за САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ на народите и  правото на СЕБЕОДБРАНА, како нивно неприкосновено право!

За Македонија, да  нѝ векува!

Тоа е наш заеднички  долг кон татковината, но и кон човештвото и праведноста! 

Актуелно

67 НОВИ ЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еден починат, хоспитализирани 6 нови пациенти

Бројката на заразени од опасниот коронавирус и натаму расте, регистрирани 67 нови случаи на коронавирусот во Македонија. Еден е...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

Повеќе вести