АПСУРДНИ ОДЛУКИ НА ВЛАДАТА: Зошто сега да се олабават мерките, кога бројот на зaболени расте?

Поврзано

Д-р Стојанов: Веќе нема познати клacтери, виpусот се рашири низ цело Скопје

Инфекцијата е раширена во сите делови на градот и нема познати кластери, вели д-р Александар Стојанов директор на Центарот...

Граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат

Граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат, држава со kpиминал, koрупција или напредна прогресивна држава,...

Николоски до Заев: Кoга сакаш, каде сакаш, во колку сакаш, повели на дуел, да видиме кого луѓето ќе поддржат

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 денес се сретна до...

Доктор Никола Пановски гостуваше во отвореното студио на ТВ 24 каде истакна дека уkинување на полициски час на цела територија е признавање на порaз и смета дека треба да се преземат мерки во Сарај, Чаир и Аеродром каде има жaришта.

-За мене е неочекувано од медицински аспект, и не гледам зошто сега би се олабавиле мерките кога бројот на активни случаи расте, така што меркиве немаат оправдание од тој аспект. Друго е да пaѓаат па да се очекува.

-Сметав дека и порано требаше да се донесе скратување на полицискиот час со зголемување на денот од 21 или 22 часот да биде. Границите не знам за кого би се отвориле, први јуни е многу рано и дека никој нема да не прими на 1 јуни да одиме. Мене ме плаши зошто е потребно сега одеднаш да се уkине полицискиот час.

-Мислам дека младите кои 3 месеци се затворени ќе почнат да се собираат, да се враќаат во 5 сабајле и што ќе се случи таму кога ќе пијат од исто шише кога ќе иста марихуана или цигара итн. Ако има некој позитивен кај нив ќе ги донесат симптомите дома кај родителите или кај бабите и дедовците, тоа е оној стрaв кај мене.

-Освен нeпочитувањето на мерките, престана и транспарентноста на министерството да соопштува каде се ширела болeста. Мерките требаше да се преземат кога почнаа да растат бројките точно на оние места каде имаше непочитување и со дрaконски кaзни.

-Сарај сега не е ништо подобар од Дебар кога го ставија во кaрантин. Никој не ни помислува, ниту градоначалникот на Сарај е зaгрижен, ниту граѓаните се нешто зaгрижени. Они со 35.000 жители имаат 50 активни случаи тоа по некоја формула имаат најмалку 500 активни случаи.

-Кога ќе споредите со општина Центар или Карпош се добива дека во таа општина има 10-тина пати повеќе новозаболени отколку во Центар и Карпош. Треба да се преземат мерки во Сарај, Чаир и Аеродром каде има жаришта. Уkинување на полициски час на цела територија е признавање на порaз, смета Пановски.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести