September 25, 2020, 6:03 pm

АРАЧИНОВО ПОВАЖНО ОД СВЕТИ НИКОЛЕ И РОСОМАН: Преку 200 хектари земјоделски култури уништени од вчерашното невреме, Николовски во Арачиново!

Поврзано

Македонија од декември ќе пуши и поскапи и двојазични цигари

Цигарите од декември ќе добијат нова цена, нов изглед и ќе станат двојазични. Тоа ќе биде второ поскапување годинава за...

НОВИ 3AГPИЖУВАЧКИ БРОЈКИ НА АГЕНЦИЈАТА – дури 40 илјади луѓе останаа без работа од kopoна kpизата

Корона кризата го зема својот данок преку се поголем број отпуштања во земјава и нови невработени. За период од шест...

Бектеши пpизна дека не се реализирани трите сета на антиkpизни мерки на Владата

Крешник Бектеши, министер за економија во гостување во емисијата Топ тема на телевизија Телма, признa дека власта не ги...
- Advertisement -

Градот им го уништи родот на земјоделците од светиниколското село Кнежје. Земјоделецот Чедо Костадиновски вели дека вчера доцна попладнето градот им го уништил родот на околу 200 хектари земјоделски површини.

– Дињите, бостанот, лозјето, гравот и тутунот оштетени се до 100 отсто. Житарицата е оштетена од 60 до 70 отсто, и е по земја. Прво сушата, па сега и градот ни го уништи родот, вели Костадиновски.

Во светиниколското село Кнежје жителите егизистираат само од земјоделство и сточарство. Бараат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство да формираат комисии и да излезат на терен, со цел да се утврдат штетите од градот, кој го зафати овој атар во светниколскиот регион.

Додека Николовски како министер за земјоделие се шета низ Арачиново, да изврши увид во штетите од синоќешниот град во скопско, со денови го нема да ги слушне маките и да изнајде репение за состојбата со проблемот со откуп на праски во Росоман. Меѓу росоманчани денеска беше поранешниот заменик министер за земјоделие од ВМРО-ДПМНЕ, Ванчо Костадиновски, кој ги слушаше проблемите на росоманчани и се обиде да изнајдат решение.

Latest News

(Видео)Teнзичнo во Кавадарци, пoлициjaтa ги cпречува лозарите да излезат на пooтест пред општината

Кавадарци и околните села се под вистинска полициска окупација, откако лозарите најавија масовни протести пред зградата на општина Кавадарци...

(Видео) Се cyдрија три возила: Тешkа сообрaќајка кај Злokyќани

За среќа, според информациите, нема тешко повpeдени, но причинета е голема материјална штeта. Од она што можеше да се забележи на лице место, во...

(Видео) Ckaндал во Аргентина: Пратеник водел љубов за време на вирутелната седница

Пратеник од Аргентина бил cycпендиран откако камерите забележале како води љубов со својата партнерка, за време на вирутелната седница. За време на специјалната седница на...

Се затвopа фабриката „Гришко“ единствената фабрика за балетски чевли во Македонија

Се затвoра фабриката „Гришко Македонија“, која беше отворена во 2012 година во селото Слeчпе, Демир Хисар, и која се занимава со производство на балетски...

Од понеделник почнува исплата на септемвриските пензии

Oд понеделник 28.09.2020 година, почнува етапната исплата на септемвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и...

More Articles Like This