September 28, 2020, 10:50 pm

АРАЧИНОВО ШЕМА ВО СИРИЈА: Хеликоптери на САД евакуирале офицери на ИСИС и транспортирале терористи во тренинг кампови

Поврзано

Итна седица на Советот за бeзбедност на ОНН поради вoeниот cyдир помеѓу ерменската и азербејџанската apмија

Советот за бeзбедност на Обединети нации на барање на европските држави утре ќе одржи итна седница за Нагорно-Карабах, каде...

Австралија создаде спреј за нос како лek пpoтив коpoнавирусот

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory денеска објави дека рaзвива спреј за нос, а неговата цел е да го подобри...

Вирусот мутира, не помагаат ни маските ни дистанцата

Научниците во Хјустон објавија студија за над 5.000 генетски секвеенци од коронавирусот, која открила непрекинато ширење на мутации од...
- Advertisement -

Нов извештај на Сириските медиуми во кој се изнесуваат детали за извлекување на терористи на ИСИС, дополнително ги потврдуваат информациите дека воздухопловните сили на САД им асистираат на терористите во Сирија


Според сириската државна агенција САНА, САД досега ги евакуирале лидерите на ИСИС во Ал-Шададах кон североисточниот регион Ал-Хаска користејќи хеликоптери на американската армија.

Екстремистите биле транспортирани во Сабах ал-Каир, база лоцирана на 20 километри јужно од градот ал-Хаска, која САД ја користи за тренирање на милитанти, информираат цивилни извори за САНА.

Изворите додаваат дека хеликоптерите транспортирале четири високи офицери на ИСИС, вклучително и еден од Белгиска националност.

Исто така нотираат дека евакуцацијата се случува на редовна основа. На 21. февруари, анонимен извор од ал-Хасках за медиумите изјави дека бил сведок како хеликоптери на САД слетуваат на теротирија на локален затвор, и потоа го напуштиле. Изворот објаснува дека во тие летови се евакуирани радикали.

Претходно во ноември 2017. година, беа истакнати извештаи во кои се тврдеше дека „Воздухопловството на САД“ било користено за да ги транспортираат командирите на ИСИС од градот ал-Мајадин непосредно пред ослободувањето на градот од сириската армија.

Руското министерство за одбрана неколкупати соопшти дека коалицијата предводена од САД е вклучена во тренирање на терористи на ИСИС и Ал Нусра, со цел формриање на нова милитанта формација „Нова Сириска армија“ од бивши припадници на претходните две.

1 коментар

Latest News

Ковачки: Некој сака да заборави дека СДСМ беа лојални поcлушници на Белград

Полковникот и член на Извшрниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки во своето готување во телевизија Алфа истакна дека некој...

Ковачки: Шекеринска доби на подарок од Боки 13 кондури од 2 илјади евра, а го лaжaт народот со ваучери од 6 илјади денари

Говорејќи за ckaндалите на актуелната власт, полковникот Драган Ковачки ја потсети јавноста на подароците кои ги добивала Радмила Шекеринска од Боки 13 како и...

Докторатот на Јетон Шаќири на 21 година бил тexничка гpeшкa

Министерот за информатичко општество, Јетон Шаќири, денеска на првата официјална прес конференција соопшти дека дошло до техничка грeшка при поднесување на документите на мојата...

Се огласи Пандев за состојбата со коронавирусот во клубот

Вечерва излезе веста за хаосот со Ковид-19 во екипата на Џенова. Имено, во Џенова се потврдени дури 14 случаи (8 фудбалери). Со оглед дека следи...

Мижите и се ситите на нeпрaвдaта врз Јанкуловска, ама аплаудирате на kpиминал и kopупција овие две години

Сите што мижите и се ситите на нeправда каде што Гордана Јанкулоска е ставена во затвop за Мерцедес набавен 20 пати поефтино од колите...

More Articles Like This