АРМИЈАТА Е СПРЕМНА ДА ГО БРАНИ СУВЕРЕНИТЕТОТ И ИНТЕГРИТЕТОТ: Ѓорѓе Иванов денес на свеченоста во „Рамна Кула“ за Денот на Резервниот состав!

Поврзано

Јас не се бopев за некој да го менува името на државата

Вака ги водев протестите во Кочани, тогаш им бев арен, тогаш ветуваа правда и правна држава, на паролата позади...

КОНФЕРЕНЦИЈА НА ОБСЕ: Димитров зборуваше за кopyпцијата, заборави да ги спомене Peкет 1 и 2 и стипендиите

Понекогаш знаеме да ги бараме проблемите кај соседите. Но вистинскиот противник не е таму. Вистинскиот противник е заеднички –...

Мендух Тачи сака да биде вицепремиер и шеф на штабот за бopба пpoтив кopонавирусот

„Со ДПА во Владата и мене како вицепремиер, ќе водиме силна 30-дневна војна против вирусот. Не со зборови, туку...

– Знамето што пред четврт век се крена тука, на Рамна Нива, претставуваше јасна и недвосмислена порака дека ова е територија на суверена и независна држава. Држава која е мирољубива и отворена за соработка со сите добронамерници. Но, истовремено, држава со своја сопствена армија која е подготвена по секоја цена да ги штити територијалниот интегритет и независноста на Република Македонија – рече Иванов во своето обраќање на одбележувањето на Денот на резервниот состав на Рамна Кула

Obrakjanje_Karaula_Ramna_niva_02

Во своето обраќање Иванов потсети на моментите кога Македонија се отцепуваше од Југославија, а „Рамна Кула“ беше местото каде што за прв пат се развеа Македонското знаме, што означи нова, суверена и независна Македонија.

– Знамето што пред четврт век се крена тука, на Рамна Нива, претставуваше јасна и недвосмислена порака дека ова е територија на суверена и независна држава. Држава која е мирољубива и отворена за соработка со сите добронамерници. Но, истовремено, држава со своја сопствена армија која е подготвена по секоја цена да ги штити територијалниот интегритет и независноста на Република Македонија.Obrakjanje_Karaula_Ramna_niva_01

Врховниот командант се заблагодари на резервниот состав, велејќи дека тие се неразделив и клучен дел од безбедносниот систем на државата, но додаде дека истиот треба дополнително да се модернизира и да се трансформира во поефикасна вооружена сила.

Svecenost_Karaula_Ramna_niva_02

На крајот, Иванов додаде:

– Затоа, главна задача на Министерството за одбрана и на Генералштабот на АРМ е дополнително да ја зацврстат поврзаноста меѓу активниот и резервниот состав. Ваквиот сериозен приод кон резервата во иднина ќе значи редефинирање на резервата во одбранбениот систем и несомнено вклучување на сите субјекти од одбраната во процесот на планирање на обуката, вежбите и опременоста на резервата, во насока таа во наредниот период постепено да се изедначува со активниот состав.

Актуелно

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести