АРСОВСКА: 99 проценти од компаниите се засегнати од корона kpизата, 49 проценти од компаниите имаат намалување на приходите од над 80 проценти

Поврзано

Рекорден број на зaрaзeни во еден ден со кoрoнaвиpyc во светот

Во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што е рекорден пораст на бројот...

Се појавува нова верзија на вирусoт: Несторовиќ тврди дека станува збор за нов вирус

Пулмологот Д-р Бранимир Несторовиќ изјави дека лекот ремдесивир не е ефикасен во лекувањето ан короната и дека е изненаден...

Зaрaзeнитe со Koвид-19 би можеле да не го вратат сетилoтo за миpиc

Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус по излекувањето од коронавирусот, покажуваат...

Претседателката на Сојузот на стопански комори, Даниела Арсовска во своето гостување во емисијата „А што не е јасно“ истакна дека 99 проценти од компаниите се директно и поприлично засегнати од економската криза во Македонија која е резултат на пандемијата на коронавирусот. Таа посочи дека анализата на Сојузот на стопански комори е навистина загрижувачка имајќи во предвид дека на 49 проценти од македонските компаниии се соочиле со намалени приходи од над 80 проценти, бројка која кај некој достигнува и 100 проценти.

-Она кое што нашите анализи го кажуваат, а ние излеговме со една анкета од која што понатаму спроведовме анализа од која што бројките навистина не беа добри. Таа беше и причината зошто се бараше начин како да се најде соодветна помош од страна на институциите за да можат да ја надминат оваа состојба во која се наоѓаат сега. Нашите анализи покажаа дека 99 проценти од компаниите се засегнати и тоа навистина засегнати од овие состојби кои што се предизвикани од кризата. Од кои нешто над 49 проценти од компаниите имаат намалени приходи од над 80, односно од 80 до 100 проценти. ТОа се навистина загрижувачки бројки и треба да се разбере дека доколку економскиот циклус застане понатаму ќе биде навистина тешко за да се отпочне повторно од позиција каде што ќе можат да се вратат компаниите каде биле пред кризата, вели Арсовска.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести