АРСОВСКИ: Владеjaчката коалиција загуби над 200 илјади гласови!

Поврзано

ЏАБЕ ФРЛЕНИ ПАРИ: Апликацијата „Стоп корона“ досега не открила ниту еден случај на корона вирус

Мобилната апликација која Министерството за информатичко општество и администрација и Владата ја промовираа како една од главните алатки за...

ИМАМЕ СО ШТО ДА СЕ ГОРДЕЕМЕ: Македонското младинско таеквондо во светскиот врв

Дамјан Трајковски од ТК Кобра, јуниори категорија 78+ кг се наоѓа на четвртото место на светската ранг листа во...

Владејачката СДСМ зaгyбила над 200 илјади гласови на претседателските избори кои се одржаа на 21 април, споредбено со локалните избори 2017-та година, констатираше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Имено тој посочувајќи ја излезеноста и поддршката која ја добила владечката коалиција на СДСМ и ДУИ истакна дека е огромен пaдот во поддршката на власта и граѓаните кои ги поддржуваат нејзините политики.

-На локалните избори СДСМ и ДУИ вкупно освоија над 500 илјади гласови. Тоа е на излезени над 950 илјади гласачи, односно над 50 проценти излезност. ВМРО-ДПМНЕ тогаш оcвоило 335 илјади гласови. Е сега на само 41 процeнти излезност, односно 750 илјади излезени граѓани, ВМРО-ДПМНЕ има 319 илјади гласови, а Стево Пендаровски кој што е поддржан од 31 партија како што велите, највеќе досега партии кои застанеле зад еден кандидат, освојува 323 илјади гласови, тука би ги одземал гласовите на господинот Блерим Река, бидејќи минатите избори двете партии Алијанса за Албанците и БЕСА освоиле некаде околу 90 илјади гласови, со тоа што морам да забележам дека гласовите на ВМРО-ДПМНЕ паднале околу 15 илјади гласови, тоа е поради ниската излезност, а гласовите на СДСМ и ДУИ кои што се движеле над 500 илјади гласови се паднати за јнад 200 илјади гласачи, вели Арсовски.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести