АРСОВСКИ: Заев на Анѓушев му отстапил 7.105 метри квадратни земјиште по пат на непосредна спогодба

Поврзано

Безос пpoдaдe милион aкции на Амазон за 3,1 милијарда долари

Основачот и директор на „Амазон“, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1...

Нафтената компанија БП, ќе инвестира во зелена енергија

БП планира да преполови со производството на нафта и гас и да инвестира милијарди во чиста енергија Копманијата, која се...

Ckaндалозно зголемување на цената на струјата, интересот на компаниите пред оној на граѓаните

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за покачување на цената на електричната енергија е скандалозна, а уште поскандалозен...
- Advertisement -

Заев лично на 9. октомври му потпишал на неговиот вицепремиер и сопартиец Кочо Анѓушев согласност за давање под долготраен закуп на градежно земјиште за изградба на хидроцентрала, рече денеска на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

-Заев по пат на непосредна спогодба, на Друштвото за производство, трговија и услуги ‘МХЕ ТОПОЛКИ ДОО’ Скопје, каде што еден од сопствениците е Кочо Анѓушев преку фирмата ‘Фероинвест’, а неговиот брат Тодор Анѓушев е управител, му доделил градежно земјиште во вкупна површина од 7.105 метри квадратни во катастарската општина Дреново за изградба на хидроцентралата ‘Тополка’. Одлуката е излезена во службен весник на 15. октомври- истакна портпаролот на опозициската партија.

Арсовски обвини дека станува збор, за како што рече, најкласичен случај на судир на интереси во владата на СДСМ.

-Кочо Анѓушев преку медиумите ја уверуваше јавноста дека неговите фирми нема да учествуваат и да добиваат бенефити од институциите на кои самиот им е претпоставен како вицепремиер. Но, очигледно на Анѓушев поважен му е личниот интерес и интересот на неговиот бизнис. Практично оваа Влада работи лично за нивниот интерес и нивниот бизнис, а граѓаните ги оставаат на цедило- кажа портпаролот кој исто така порача дека ќе дојде ден кога судството и институциите ќе бидат независни и Република Македонија и граѓаните ќе победат.

Latest News

(Видео) Антовски: Хaвapијa во РЕК Битола пopaди нeoдгoвopноcтa и нecпocобноcта на влacтa

Јавноста вчера беше информирана дека во РЕК Битола се случила хаварија и дека во прекин е транспортот на јаглен...

Педиjaтрите пpeдупредуваат, учениците по 5 часа најмалку ќе треба да носат мacка, нивното здpaвје е доведено во пpaшање

Децата до единаесет годишна возраст тешко можат да се заразат од Ковид 19, но лесно можат да го пренесат – уверуваат педијатрите. Доктор...

(Фото) За чyдотo ce збopyва и денecка: Баба Даница била избpaна од Cв. Петка да изгpaди xpaм

Како што велеше починатата баба Даница Стојаноска од Лениште, таа била избрана од Света Петка да го гради Манастирот со помош на народот. Првото...

Се cпpeмa ли Кина за Трета Светска вojнa?

Сателитски снимки покажуваат дека Кина собира војници и опрема на границата со Индија после насилниот судир минатиот месец - покрај ветувањата да се де-ескалира...

More Articles Like This