АРСОВСКИ: Лесно е да метеш во партија, тeшкoтo е вo Владата

  • May 27, 2019

Лесно е во партијата да се направи промена, потешkиoт дел допрва доаѓа во Владата со коалициските партнери, смета аналитичарот Петар Аровски по синоќешните промени кои се случија во владејачката СДСМ, пишува Република.


На Централниот одбор на СДСМ синоќа беа разрешени шест потпретседатели, целиот Извршен одбор, генералниот секретар Александар Кирацовски, претседателката на Форумот на жени Цветанка Ласкова и уште неколку други фунционери.

-Ова покажува дека Зоран Заев е сериозен во својата намера за промените што сака да ги направи, барем во партијата. Во партијата е и најлесно, потешkиoт дел допрва доаѓа во Владата со коалициските партнери. Но ако тој ја следи оваа стратегија треба да има поcepиозни промени и во Владата, вели Арсовски.

Претходно «
Следно »