АСАД НЕМА ПРИЧИНА ЗА ХЕМИСКИ НАПАД: Поранешниот американски конгресмен смета дека обвинувањата против Асад се глупост

Поврзано

Кој ќе биде новиот претседател на САД?

Американскиот професор Хелмут Норпот, кој погоди пет од последните шест победници на изборите за Белата куќа, тврди дека Доналд...

Рекорден пораст на бројот на нoвoзaрaзeни од Koвид-19 во Токио

Во Токио во изминатите 24 часа се пријавени 224 нови случаи на коронавирусот, што е најголем дневен биланс од...

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

Вашингтон и американските медиуми се чини дека не се сомневаат во учеството на сириската влада во инцидентот со Дума, и покрај фактот што оние кои сакаат Америка да има воено присуство во Сирија имаат многу солидни мотиви, изјави Рон Пол за РТ.

Изјавата на прес секретарот на Белата куќа, Сара Хакаби Сандерс, дека Вашингтон е “уверен” дека сирискиот претседател Башар Асад е виновен за наводниот хемиски напад врз предградието на Дамаски, Дума, не држи вода, изјави Рон Паул, поранешен конгресмен и основач на Рон Паул Институт за мир и просперитет, за РТ.

“Не знам за што се уверени. Тие се уверени во раскажувањето на лаги и надеж дека луѓето ќе веруваат во тоа”, рече тој.

Се чини дека мејнстрим медиумите во Америка немаат потреба од факти за одобрување на тврдењата на Белата куќа. “Поголемиот дел од времето кога е сторено некое кривично дело во САД, медиумите, кога не се сигурни кој е сторителот, внимателно велат:” наводно “- но кога станува збор за ваква ситуација никогаш не го прават тоа и иако имаат нула информации” вели Паул.

Иако има неколку прашања во американските медиуми за тоа кој е виновен за наводниот инцидент, поранешниот конгресмен тврди дека Асад е последното лице во кое се сомнева. “Мислам дека најмалку веројатно е дека Асад е виновен”, рече тој, истакнувајќи дека истото важи и за Москва.

“Не гледам причина зошто Асад би го сторил тоа, нема причина Русите да го сторат тоа”. За разлика од Русија и Сирија, силите кои сакаат САД воено да се активира во Сирија имаат јасен мотив, рече Пол.

“Има толку многу кои сакаат да создадат проблеми и оние кои сакаат да останеме воено присутни таму”, рече тој, што укажува на тоа дека неодамнешното ветување на Трамп да ја напушти Сирија “наскоро” ги потикнало да преземат акција. “Мислам дека креаторите на политиката не сакаа да ја напуштиме Сирија и некој ги прави овие работи за нив”, тврди тој, нагласувајќи дека “целата идеја дека, одеднаш, Асад го напаѓа својот народ, е тотална глупост”.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести