АСАНЖ ГО РАЗОБЛИЧУВА СОРОС И УСАИД: Двете фондации финансираат „корисни идиоти“ во медиумите со цел дискредитација!

Поврзано

Бајден за првпат излезе од дома по десетнеделен карантин

Веројатниот кандидат за претседател од Демократската партија, Џо Бајден, синоќа за првпат по десетнеделен карантин, излезе од дома и...

ТРАМП: „Путин не сака да победам на изборите“

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека неговиот руски колега Владимир Путин не сака тој да победи на претседателските избори...

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ ПАТУВА ВО ВРЕМЕ НА КОРОНАВИРУСОТ: Се што треба да знаат Македонците за омилените дестинации

Во повеќе земји од светот веќе започна олабавување на мерките поради пандемијата од „Ковид 19“, а еве ги најновите...

Основачот на организацијата која обелоденува разузнавачки информации и документи „Викиликс“, Џулијан Асанж тврди дека Сорос и УСАИД ги финансирале мејнстрим медиумите со цел промовирање на скандалот со Панамските документи како дел од поширока негативна пропаганда против Русија и сите останати лидери низ светот кои не се согласуваат со политиките на Западот, односно САД
asange
За време на сесијата „прашања и одговори“ на Редит пренесувано во живо на видео платформата Твитч, уредникот на Викиликс објаснил дека скандалот со Панамските документи е местенка со цел да се искористат што поквалитетно „секојдневните идиоти во владеачката новинарска елита“.

Приказната за Путин беше „промовирана како главна сторија“ наместо да се фокусира на Западните фигури кои беа имплицирани со скандалот, а Асанж го спомена и Дејвид Камерун како еден од оние вмешани во скандалот, во обид финансиран од УСАИД.

Асанж во детали го разобличува и обидт на организациите финансирани од Сорос и УСАИД со седиште во Мериленд, САД за дискредитирање на Путин во лажни стории за организиран кримиал и корупција, фокусирајќи се ексклузивно на негативни стории за Русија и Советските републики.

Не само против Путин, УСАИД и Сорос спонзориале и невладини организации низ светот со цел насилна промена на легално избрани власти преку искористување на разни структури затскриени зад параванот на НВО, а всушност дел од безбедносните и политички структури во поединечни земји.

Таков беше и проектот во Македонија.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести