АТИНА ВИА СОФИЈА?: Заев ќе го смени името на државата на средбата со Ципрас во Софија?

Поврзано

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

КАФЕАНИТЕ И РЕСТОРАНИТЕ СЕ ОТВОРААТ: Граѓаните од утре ќе можат да го пијат утринското кафе во нивните барови и ресторани

Од утре граѓаните ќе можат да го пијат утринското кафе во нивните омилени барови и ресторани, но не во...

ДОКТОРИТЕ ВО НЕВЕРУВАЊЕ: Тројца починати, 25 новозаразени – докторите зачудени од наглото укинување на мерките

Тројца починати пациенти заболени од корона вирус регистрира денеска земјава. 41 годишен Тетовец хоспитализиран на 19 ти мај,...

Опозицијата бара итна лидерска средба за името, а аналитичарите очекуваат в четврток во Софија премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас да пресечат и за останатите спорни прашања.
Се уште не се знае дали ќе има лидерска средба за името како што побара претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој ја прекина посетата на Италија за да побара лидерска средба, пишува „Слободна Европа“.

Денеска од Владата не одговараат дали се почнати контакти подготовки за лидерска средба и за ова прашање упатуваат на вчерашното соопштение. Во него тие наведоа дека лидерска средба ќе се одржела во термин кој им одговара на сите политички субјекти кои се дел од овој вид средби, а дека во меѓувреме лидерот на опозицијата можел да побара средба со премиерот.

Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, велат дека Мицкоски досега не бил контактиран од Владата за термин за одржување на евентуална лидерска средба за името, а секој термин за него е прифатлив, освен в среда кога заминува на самит на ЕПП во Софија.

„Тоа што премиерот Зоран Заев одбегнува лидерска средба создава впечаток дека нешто се крие од јавноста“, наведуваат од опозициската партија.

Од таму на прашањето зошто бараат итна лидерска средба одговараат критикувајќи ја владата за дисонантни тонови, затвореност, попуштање и ретерирање во позициите.

„Јавноста е во исчекување, а граѓаните имаат право да знаат што македонската влада прифаќа уште пред да има официјален договор за тоа, бидејќи за Македонија нема посуштинско прашање од прашањето за спорот за името“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести