August 14, 2020, 12:37 am

АФРИКАНСКИТЕ ПЛЕМИЊА ПО ПРИМЕРОТ НА МАКЕДОНИЈА: Кралот на Свазиленд ќе ја преименува земјата

Поврзано

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО),...

Сорос: Европската унија е многу paнлива и има многу непpијатели, внатрешни и надворешни

Американскиот милијардер Џорџ Сорос го прослави својот 90-ти роденден во, како што рече, „најлошата kpиза во неговиот живот по...

Откриена можна причина за кaтacтpoфалната ekcполозија во Бејрут

Проценката направена од владата на Соединетите американски држави покажа дека работата за одржување била најверојатната причина за ekcплозијата во...
- Advertisement -

Свазилендскиот крал Мсвати III објави дека ја преименува земјата како Кралство на Есватини.

Монархот ја објави официјалната промена за време на прославата на “Златниот јубилеј” за 50-годишнината од независноста на Свазиленд.

Прославата исто така го одбележа и 50-тиот роденден на кралот. Јужноафриканската нација е апсолутна монархија.

Кралот, познат како Нгвенјама или “лавот”, е познат по големиот број на жени и за неговата приврзаност кон традиционалниот начин на облекување.

Новото име, Есватини, значи “земјата на Свазијците”.

Свазиленд е дел од Британскиот Комонвелт.

Објавувањето на промената на името разгневил дел од граѓаните во земјата, кои веруваат дека кралот треба да се фокусира повеќе на слабата економија на државата.

Земјата е последната апсолутна монархија во Африка, а во последниве години демонстрантите повеќе пати побараа воведување демократијата.

Синот на Собуза II, кој владеел 82 години, кралот Мсвати III моментално има 15 жени. Според официјалната биографија, неговиот татко зел 125 жени за време на неговото владеење.

Додека официјалната промена на името беше неочекувана, кралот Мсвати III со години го нарекуваше Свазиленд како Кралство на Есватини.

Ова беше името што го користеше кралот кога му се обрати на Генералното собрание на ОН во 2017 година и на отворање на парламентот во земјата во 2014 година.

Latest News

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан и пред дипломатското претставништво на...

More Articles Like This