September 28, 2020, 10:52 pm

АФРОАМЕРИКАНЕЦ УБИЕН НА ПРОТЕСТИТЕ ВО САД: Роберт Форбс починал откако го прегазиле со автомобил додека мирно протестирал

Поврзано

Итна седица на Советот за бeзбедност на ОНН поради вoeниот cyдир помеѓу ерменската и азербејџанската apмија

Советот за бeзбедност на Обединети нации на барање на европските држави утре ќе одржи итна седница за Нагорно-Карабах, каде...

Австралија создаде спреј за нос како лek пpoтив коpoнавирусот

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory денеска објави дека рaзвива спреј за нос, а неговата цел е да го подобри...

Вирусот мутира, не помагаат ни маските ни дистанцата

Научниците во Хјустон објавија студија за над 5.000 генетски секвеенци од коронавирусот, која открила непрекинато ширење на мутации од...
- Advertisement -

Американецот Роберт Форбс починал од последиците од несреќа која се случила за време на демонстрациите заради убиството на Џорџ Флојд.

Според зборовите на неговиот адвокат Амар Шеркил, Форбс мирно протестирал во Бејкерсфилд кога бил прегазен од автомобил. Тој тврди дека возачот после ударот додал гас, но полицијата тоа го демантирала. Според нив возачот возел со умерена брзина, а тестовите не покажале дека бил под влијание на алкохол или дрога.

Очевидците тврдат друго – автомобилот немал запалени светла, а возачот забрзал пред да го удри Форбс. Внукот на убиениот тврди дека полицијата земала само изјава на возачот кој е идентификуван како Кит Мур, но не и од очевидците.

Мур преку Фејсбук тврдел дека не го видел Форбс и дека немал намера да го удри.

Latest News

Ковачки: Некој сака да заборави дека СДСМ беа лојални поcлушници на Белград

Полковникот и член на Извшрниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки во своето готување во телевизија Алфа истакна дека некој...

Ковачки: Шекеринска доби на подарок од Боки 13 кондури од 2 илјади евра, а го лaжaт народот со ваучери од 6 илјади денари

Говорејќи за ckaндалите на актуелната власт, полковникот Драган Ковачки ја потсети јавноста на подароците кои ги добивала Радмила Шекеринска од Боки 13 како и...

Докторатот на Јетон Шаќири на 21 година бил тexничка гpeшкa

Министерот за информатичко општество, Јетон Шаќири, денеска на првата официјална прес конференција соопшти дека дошло до техничка грeшка при поднесување на документите на мојата...

Се огласи Пандев за состојбата со коронавирусот во клубот

Вечерва излезе веста за хаосот со Ковид-19 во екипата на Џенова. Имено, во Џенова се потврдени дури 14 случаи (8 фудбалери). Со оглед дека следи...

Мижите и се ситите на нeпрaвдaта врз Јанкуловска, ама аплаудирате на kpиминал и kopупција овие две години

Сите што мижите и се ситите на нeправда каде што Гордана Јанкулоска е ставена во затвop за Мерцедес набавен 20 пати поефтино од колите...

More Articles Like This