October 23, 2020, 3:32 am

АХМЕТИ ВО УЛОГА НА БАБА РОГА: Ако не се решело името, Али Ахмети се заканува дека ќе се разбуделе „сепаратистичките тенденции“

Поврзано

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати...

Назначени неколку нови директори, ова се имињата

Вечерва е донесена е одлука за именување на нови управувачки позиции, објавува Канал 5. Телевизијата објави дел од новите директорски...
- Advertisement -

Немањето на консензус во јавноста во двете држави, Грција и Македонија, го стави во погон „планот Б“ со кој треба да се убедат граѓаните а со тоа и политичките елити да прифатат било какво решение со кое ќе бидат задоволни двете страни, се до конечен влез на Македонија во НАТО и затворање на т.н. јужно крило на Алијансата

 

Ваквиот план започна со заканата која индиректно ја упати лидерот на ДУИ Али Ахмети преку грчкиот весник „Катимерини“ во кое вели дека доколку не се реши проблемот со името, тогаш постои опасност повторно да се појавата старите сепаратистички тенденции, а тоа би претставувало проблем како за Македонија така и за Грција.

„Ако овој спор не се реши работите може да бидат многу лоши. Кога работите одат на лошо за нас, тоа секако ќе има последици и за Атина и со тоа може да се негуваат стари амбиции на различни кругови со архаични ставови за поделба, за нови граници на Балканот. Сметам дека ова е многу опасно за сите нас во целост“, објаснува лидерот на ДУИ.

Во однос на тоа дали и колку е можен политички консензус во Македонија за прашањето за името, Ахмети упатува критики до претседателот Ѓорѓе Иванов, а за опозицијата објаснува дека поддржува решение на проблемот.

„Господинот Иванов испушти одлична можност за да ја подобри неговата слика кај албанската заедница, оставајќи и негов белег во завршувањето на регулативниот дел на Охридскиот договор. Тој одбра да остане на патот на законитоста заглавена на линиите од партијата. Јас очекувам да нема ист пристап и за толку сериозното и долгогодишно прашање за името“.  вели Ахмети за неделното издание на грчкиот весник „Катимерини“.

Според Ахмети, најдобро решение би било двете влади да се договорат, потоа договорот да го ратификуваат во двете Собранија и така да се затвори овој долгогодишен проблем. На таков чекор повика и професорот и лустриран кодош Љубомир Фрчковски, кој го повка Заев да не чека национален консензус, туку да го истурка решението сам и без референдум.

32 КОМЕНТАРИ

Latest News

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

(Видео) Каракачанов со дрзok коментар му одговори на дeмонcтрaнт кој побара ocтавка од него

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрaна на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша денеска најави зaтворање на сета...

More Articles Like This