АХМЕТИ: ДУИ подготвена за претседателските избори

Поврзано

ЈАНУШЕВ: Убеден сум дека еден од најголемите пopaзи СДСМ ќе ги добие во третата Изборна единица

Нема да зборувам за предност во пратенички мандати но убеден сум и длабоко верувам во тоа дека заедно со...

ЈАНУШЕВ: Мора да се запазат роковите кои им се потребни на ДИК за организирање на избори

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев смета дека треба да се запазат роковите кои што му се потребни да...

НЕОФИЦИЈАЛНО: Пендаровски нема да ја продолжи вонрeдната состојба?

Три дена пред истекувањето на третата одлука на претседателот Стево Пендаровски, во владејачкиот табор, според неофицијални информации на „360...

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција г-дин Али Ахмети се сретна со Амбасадорот Клеменс Која, шеф на мисијата на ОБСЕ во Скопје.

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, елаборираше околу политичката ситуација во земјата и регионот, владеењето на правото, изборите и други теми со меѓусебен интерес.

Претседателот Ахмети го поздрави унапредувањето на Секретаријатот за спроведување на Охридскиот Договор во многу повисоко ниво во Министерство, истакнувајќи дека ова е многу важно достигнување кое уште повеќе го засилува духот на Охридскиот Договор.

Господинот Ахмети зборуваше и за ангажирањето на ДУИ во насока на владеењето на правото и исполнувањето на европските стандарди истакнувајќи ја конструктивната и одлучна улога што ја одигра ДУИ во создавањето и донесувањето на реформските пакети.

ДУИ се надева дека овие напори ќе се земаат во обзир од земјите членки на Европската Унија. Во врска со претседателските избори г-дин Ахмети даде до знаење дека сите изборни штабови се формирани во сите ограноци на ДУИ и се функсионални во насока на победа на концептот на заедничкиот консензуален кандидат.

Ахмети и Која разговараа и за случувањата во регионот како и за процесот на зачленувањето во ДУИ и за Конгресот што треба да се одржи после завршувањето на изборниот процес.

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести