АХМЕТИ ОПТИМИСТ: Очекувам датум за почеток на преговори за Македонија и Албанија

Поврзано

ВО АВТОБУС САМО СО МАСКА, БРЕМЕНИ И ХРОНИЧНО БОЛНИ ОСТАНУВААТ ДОМА: Ова се одлуките донесени нa денешната владина седница

Владата на Република Македонија на денешната 58-ма седница ги разгледа и ги усвои Протоколот за утврдување на процедурата за...

НАСКОРО СЕ ОТВАРААТ ГРАДИНКИТЕ?: Владата го усвои протоколот за работа на градинките во вонредна состојба

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за труд и социјална политика го усвои протоколот за функционирање на...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион...

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети на средбата со новиот амбасадор на Холандија во Македонија, Дирк Јан Коп, му честита за новата функција истакнувајќи дека блиската соработка со Холандија ќе продолжи и во иднина при што му се заблагодарил за подршката што неговата земја и ја дава на нашата држава, соопшти ДУИ.

Соговорниците разменија мислења за актуелните случувања, владеењето на правото, евроатлантската интеграција на земјата и регионот.

Ахмети ја истакна посветеноста на ДУИ за постигнување функционална и доверлива неселективна правда која ќе се постигне преку спроведување на ветинг.

Во врска со одлуката на Советот на Европската Унија кон средината на овој месец, Ахмети рече дека очекува Македонија и Албанија, со поддршка на Холандија, да добијат датум за почеток на преговори за членство во ЕУ.

Ова ќе придонесе за подлабоко реформирање на нашите земји во согласност со очекувањата од Брисел, но и ќе го стабилизира нашиот регион.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести