АХМЕТИ СО ЗАКНИ: Нема мир без договор со Грција!

Поврзано

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ ќе се залага да се цени трудот на работникот

Носителот на листа во втората изборна единица од ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски денеска беше во посета нафабриката „Дон Марко“ во...

(Видео) Македонски уметник направи огромен портрет на Новак Ѓоковиќ на земјен терен

На земјениот терен на клубот Џукиќ во Белград, македонскиот уметник Андреј Јосифовски направи најголем портрет на светот на Новак...

Д-р Стојанов: Веќе нема познати клacтери, виpyсот се рашири низ цело Скопје

Инфекцијата е раширена во сите делови на градот и нема познати кластери, вели д-р Александар Стојанов директор на Центарот...

Посебен придонес во потпишувањето на Преспанскиот договор има и албанскиот политички фактор во Република Македонија, нагласи денеска лидерот на Демократската унија на Албанците Али Ахмети на свечената Академија по повод Денот на aлбанското национално знаме и прогласувањето на независноста на Албанија. Додаде дека треба да се затворат многу процеси во Македонија како и договорот со Грција кој не смее да биде само архивиран и заборавен.

Ахмети во својот говор потсети и на опасностите од неуспехот на договорот од кој може да зависи и стабилноста на регионот.

– Има и такви кои работат да не успее овој договор, но немаат простор и не треба да се дозволи тој да пожолтува во архивите. Со неуспехот на договорот нема да има мировен процес, ниту интеграција во НАТО и ЕУ, но исто така нема да успее многу важниот процес за зацвстување на мирот и стабилноста во јужна Европа и целиот Балкан, истакна Ахмети.

Присутните ги поздрави и претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери кој рече дека историјата на Албанците е тажна исто како и на други народи бидејќи не се обединети во една земја. Џафери потенцира дека сега Албанците имаат цел да бидат дел од Европа.

На свечената академија која започна со интонирање на химната на Република Албанија присуствуваа министри и пратеници од Македонија, Косово и Албанија, амбасадори и голем број гости.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести