October 27, 2021, 9:23 pm

Аyфидepзeн – Кypц дeнecкa ce збoгyвa co кaнцeлapкaтa Мepкeл

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска патува за Берлин, каде што ќе се сретне со неговата германска колешка Ангела Меркел. Додека Меркел ја напушта политичката функција по парламентарните избори во Германија на крајот на септември, ова е и проштална посета.

По тој повод, канцеларот Курц ќе и подари на Меркел „трајна покана“ на фестивалот во културата во Салцбург, како и ЦД -кутија издадена по повод 100 -годишнината од овој голем фестивал.

Курц и Меркел, кои беа блиски партнери, не го делеа секогаш истото мислење.

„За 16 години, Меркел јасно ја обележа Европа како никој досега. Отсекогаш ја ценев соработката со неа”, изјави Курц за виенскиот весник “Кронен цајтунг”.

„Во многу области имавме сличен пристап, на пример дека е потребен дијалог со Русија, но и за поддршка на Западен Балкан, борбата против климатските промени, како и за економските прашања. Се разбира, имаше теми каде што имавме различни мислења, особено во однос на миграцијата, каде што секогаш сме следеле поинаква насока“, посочи тој.

На прашањето како е да се каже „не“ на Меркел, Курц рече дека е одреден предизвик во рамките на ЕУ да се заземе поинаков став од германско-францускиот предлог за мнозинство.

„Но, задачата на премиерот е да се залага за интересите на својата земја, што се обидов напорно во последните години. Мислам дека е правилно да се бориш за сопствената позиција, но и со подготвеност за дијалог и неопходна почит кон другите, бидејќи во спротивно Европа не би функционирала“, рече тој.

Запрашан каде ќе ја класифицира Австрија, Курц објасни дека официјална Виена е во согласност со Германија за многу прашања, но за многу прашања и ист став како и Вишеградската група.

„Да се ​​разберат вакви различни пристапи лично или како навреда не е само непрофесионално, туку и штетно за ЕУ. Меркел беше професионална и во годините на соработка со неа доживеав моменти кога бевме на исто мислење, но и моменти кога ние имавме различни ставови, но секогаш со третман и со почит “, објасни австрискиот канцелар.

Тој посочи дека по 2015 година, Меркел го промени курсот за „добредојде“ за мигрантите, како и многу други шефови на влади на ЕУ.

„Секогаш се покажува дека таа беше таа што ја предводеше позицијата на отворени граници во 2015 година. Сепак, сакам да кажам дека таа дефинитивно не беше сама и имаше малкумина, како мене, кои се противеа тогаш”, додаде тој.

Курц изрази жалење за заминувањето на Меркел.

„Секогаш мислам дека кога премиер на европско ниво ќе го напушти Советот на ЕУ со многу искуство, тогаш тоа искуство исчезнува од маса. Она што секогаш ми е интересно кај таквите премиери е она што го доживеале и како надминале се. Нивните искуства се како извештаи директно од центарот “, истакна тој.

Кога станува збор за претстојните избори во Германија, Курц рече дека се уште е оптимист за сестринската партија ЦДУ / ЦСУ и дека нема да има смена кон лево.

„Јас секогаш коментирам за истражување со воздржаност. Се сеќавам дека Зелените во Германија порано беа 28% во истражувањето”, посочи тој.

Latest News

Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена

„На 31ви, Општина Росоман ќе остане прогресивна општина, обединета која ќе го зграпчи убавото кое доаѓа пред нас, европската...

More Articles Like This