September 19, 2020, 5:30 pm

Баба Ванѓа знаела кога ќе yмpe и кој ќе ја нacлeди нејзината мoќ – “Не се плaшaм од cмpттa, ќе се poдaм повторно во овој oблик”

Поврзано

Мачка пристигнала во семејство со 3 кучиња, набрзо започнала да се однесува како нив

Еден пар од Јапонија со години имал 3 кучиња, но сопругата отсекогаш имала желба да вдоми и мачка. „Причината зошто...

Национален парк на туристите по пошта им го враќа ѓубрето кое го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд би можеле наскоро да добијат пакети со ѓубре кои на домашна адреса им...

Cekcaпилната водителка на ТВ „Пинк“ kpeна нога во емисија, па покажа премногу, а за малку ќе покажеше и се’!

Атрактивната и мошне сексапилн водителка на ТВ „Пинк“ и поранешната сопруга на Жика Јакшиќ, русокосата убавица Дајана Пауновиќ е...
- Advertisement -

Ванга, како и повеќето луѓе, не мислеше дека смртта заминува засекогаш: „Не плаши се“, ги советуваше своите гости.

Таа сакаше да укаже сè на што веруваше и што е можно само за неа. Смртта е само премин од оваа во друга димензија. Никогаш не била сама во собата.

“Духовите се транспарентни и безбојни, како вода во чаша. Но, тие светат, испуштаат светлина. Тие се однесуваат како нас луѓето. Тие седат, одат, се смеат, плачат … Заспивам, ме будат и ми велат: ‘Стани!” “И така, на сите им велам: Немам страв, светот нема да умре!”

Како да гледаше филм, бугарскиот велика на среќа ја раскажува историјата стара илјадници години, и исто така беше гласник на далечната иднина. Секој сакаше да знае како ја виде.

“Дали се сеќавате на деталите по транс?”

„Не, не се сеќавам на скоро ништо. По транс многу сум исцрпена и уморена скоро цел ден“.

“Дали луѓето ве лажат?”

„Многу ретко. Повеќето не се осмелуваат да ме лажат“.

“Дали земате лекови?”

“Не, пред многу години мојот лекар препорача апчиња заради притисок. Сепак, јас престанав да ги земам затоа што реагирав лошо на нив, устата ми почна да се суши многу лошо. Не можев да го помешам јазикот нормално.

“Како се опуштате?”

„Во тишина. Се заклучувам во просторија и не сакам никого да гледам. Лежам на грб во тишина. Тоа е единствениот начин навистина да се опуштам“.

Дури и денес има жестоки дебати за тоа дали сликите и предвидувањата што таа ги видела навистина се нејзини или дали станува збор за нешто друго, мистично и енигматично. Таква беше моќта, широчината, длабочината и прецизноста на нејзините визии.

Некои експерти сè уште работат на дешифрирање на нејзините зборови. Многу останува неискажани, необјаснети, енигматични – како заклучена порака. Многумина веројатно веруваат дека ќе бидат дешифрирани во наредните години.

Вангелија, како што е напишано во некои руски весници, беше „фантастична реалност и во исто време најенигматична вистина“.

Посетителите раскажуваа секој ден за нивните трагедии, болести, болки, како и за нејзината вера во неограничени моќи и надеж за духовно и физичко заздравување. Таа беше посетена од најголемите моќни луѓе во светот, но и сиромашните од нејзиното село. Таа е заслужна за предвидување на судбината на Хитлер, Путин, Горбачов, Сталин, Лејди Ди, Џон Кенеди, како и најголемите трагедии во светот.

Таа, исто така, ја виде нејзината смрт. „Нејзината состојба е значително влошена“, изјавија тие на полноќ на 10 август 1996 година.

Лекарите собрани во куќата на Ванга нервозно се погледнаа едни со други. Никој не почувствува еден сјај на надеж дека ќе се опорави. И таа знаеше – ја видела својата смрт години порано.

Иако со години успешно им помагаше на луѓето со алтернативни методи, таа не сакаше да си помогне со билки. Неодамна, кога за прв пат дозна дека има злобна болест, не се согласила на лекарска помош. На современи лекови, прегледи … на ништо. Таа ја чуваше таа одлука до самиот крај. Во последните месеци, сепак, таа се согласи да оди во болница во Софија.

Најголемите експерти се собрале и заклучиле дека и е потребна операција. Бугарската пророчица категорично одби.

„Живеам сè додека сум предодредена да живеам на овој свет“, истакнуваше секогаш таа. Таа знаеше дека тоа е нејзината последна вечер.

Понатаму братучетка на Ванга, која се наоѓаше во близина на нејзината глава до последен момент, сведочеше дека пророчицата во тој момент барала чаша вода, кора леб и дека темелно ја бањале! Само тогаш таа зборуваше:

“Па, во ред е сега!”

Околу девет часот, рече младата братучетка, рече Ванга, претежно да ги смири своите роднини, дека „духови дојдоа за неа“. Рацете не се покажаа 10 часа, Ванѓа навистина се онесвести. Експертите веднаш сакаа да го проучат нејзиниот мозок, но медицинската сестра го забрани тоа.

Непосредно пред нејзината смрт, Ванга определи наследничка – десетгодишно девојче од Франција кое ќе биде сосема невообичаено. Сепак, во почетокот на 2011 година, во руски весник беше објавена бомбастична вест:

“Ванга се враќа!”

Една клетка девојка, онаа која може да биде наследничка на Ванга, живее во француски град. Чудо дете, седумгодишна наследничка. Пред две години, родителите не можеа да веруваат дека девојчето може да ја предвиди иднината. Но, секој пат нејзините пророштва се обистини. Семејството го криеше овој факт од страв да се смета за чудовиште и да избегне злоупотреба на овој талент. Таа им објасни на родителите дека ноќеска била посетена од сенките на мртвите, кои и кажале што ќе се случи. Иако не слушнала ништо за феноменот Ванѓа, девојчето опиша бугарско богатство кое всушност било еден од нејзините ноќни „гости“.

Latest News

Национално единство во Македонија, благодарение на нaпaдитe од Бугарија?

Бугарскиот меморандум со кој се блокира членството на Република Македонија во Европската Унија се чини ги сруши сништата и...

За сите родители и ученици: Ова протоколот за следење на наставата

Министерството за образование и наука со поддршка на УНИЦЕФ и УСАИД изработи видео во кое се прикажани протоколите кон кои ќе треба да се...

140 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Во последните 24 часа се регистрирани 140 нови случаи на ковид-19 од направени 1.397 тестирања, соопшти Министерството за здравство. По градови, новите случаи се...

Предлог до Владата: Лекар во секое училиште

Пред учениците да седнат во училишните клупи, секоја образовна установа да вработи медицинска сестра. Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари со иницијатива до надлежните...

Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот. Во...

More Articles Like This