August 13, 2020, 2:25 pm

Баба Мара има 99 години и е здрава како дрен: Да не сум била паметна, веќе ќе бев…

Поврзано

Звучи совршено: „Македонско девојче“ ги сплоти вокалите на Каролина Гочева и Амира Медуњанин (ВИДЕО)

Амира Медуњанин одржа прекрасен концерт во античкиот локалитет Хераклеа во Битола. Вечерта стана совршена кога на сцената се појави македонското...

Корисниците на Инстаграм зaпpeпaстени: Камерата се активира сама и кога не сниматe

Една од најзборуваните карактеристики на оперативниот систем iOS 14 е увид во активностите на апликациите и податоците што ги...

(Фото)Hayчницитe најдoa нoв вид нa зaстpaшувaчки зeмјoтреси

За прв пат во историјата, научниците го потврдија постоењето на мистериозниот и моќен феномен познат како „бумеранг“ земјотрес, отварајќи...
- Advertisement -

Баба Мара е на прагот на 100-тиот роденден и е единствена личност која на таа возраст побарала да ги обнови своите патни исправи. Имено, таа преку нејзиниот правнук Бенџамин поднела барање за обнова на пасошот во конзулатот во Монстар.

-Во конзулатот ни ракоа дека до сега никој не поднел вакво барање за обнова на пасош на нејзини годи. Најпрвин тоа им беше необично затоа што има многу млади кои што не ги обновуваат патните исправи, раскажува нејзиниот правнук Бенџамин.

Тој додава дека при подигањето на пасошот баба Мара на службениците им се обратила со зборовите: „Се гледаме во 2028 година“.

Кога ќе ја прашате баба мара колку години има, таа само ќе ви се насмее. Во официјалните документи таа е заведена дека е родена во 1921 година, но комшиите тврдат дека таа е родена во 1919. Имено, кога се родила баба Мара децата ги пријавувале кога ќе можеле, така што и таквата теорија не се исклучува.

Инаку, животот на оваа бобичка и воопшто не и бил лесен. На четири години остана без мајка, а на 24 и без сопругот, има една ќерка, две внучиња, два превнуци и едно пра-парвнуче. Преживеала две војни, се грижела са свекрва и, ја израснала ќерката која денеска живее во Германија.

На прашањето, што ќе и е пасош на овие години, таа одговорила дека со него е полесно да ја преминеш границата и дека ќе оди да ја посети нејзината ќерка во Германија.

Latest News

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/

Peгистpиpaни 141 нoви cлyчaи на Koвид-19, пoчинaти ce двe лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-48, Куманово-21,...

Дpaмa во НАТО – Франција на cтpaнaтa на Гpциja во кoнфликтoт со Турција

Франција испрати два борбени авиона „Рафал“ и фрегата од класата „Лафајет“ во Источмниот Медитеран, во рамки на нејзиниот план за зацврстување на француското присуство...

Извpшeн yвид на мecтoтo кaдe зaгинa paбoтник во Кpивoгaштaни

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника од МВР – ОВР Прилеп и во присуство на државен инспектор за...

(Видео) Вaжнa инфopмaцијa за клиeнтитe на Еуpocтaндаpд бaнкa

Граѓаните кои имаат трансакциски сметки на кои им стигнува платата или пензијата во Еуростандард банка, под итно да отворат сметка во друга банка, за...

More Articles Like This