БАРАЊЕТО НА ДУИ ЗА КОНСЕНЗУАЛЕН КАНДИДАТ – ЛАЖНО: Села го повика Ахмети да се охрабри и да поддржи предвремени парламентарни!

Поврзано

ТРИПУНОВСКИ ЗА AHТИКРИЗНИТЕ МЕРКИ НА СДСМ И ДИМКОВСКИ: Тешка импровизација од типот колку нешто да се понуди и не значат никакво рeшение на проблeмите...

Дополнителниот заменик министер Цветан Трипуновски во вечерашното гостување во емисијата Што не е јасно на ТВ Алфа, обвинува дека...

МУЦУНСКИ: Олабавувањето на мерките не треба да бидат изговор за одење на избори, сите анкети велат дека 75% од граѓаните не сакаат брзи прламентарни...

Сите анкети покажуваат дека 75% од граѓаните велат дека во Македонија не треба да има брри парламентарни избори, првеснтвено...

МУЦУНСКИ: За одредување на датум за избори потребен е целосен консензус исто како кога истите се одложуваа

За ВМРО-ДПМНЕ државниот интерес и здравјето на граѓаните се главни приоритети при договарањето на новиот датум за одржување на...

Алијансата за Албанците ја поздравува едногласната одлука на ДУИ да се натпреварува со свој кандидат на претстојните претседателски избори и истовремено ја охрабрува партијата да го прифати предизвикот за парламентарни избори.

„Посакуваме кандидатот за претседател од редовите на ДУИ да биде Албанец.

Не би сакале да веруваме дека оваа нивна одлука дојде како последица на затворената врата и пpeзиp кон ДУИ во однос на нивната лажна идеја за консензуален кандидат, денес со СДСМ, вчера со ВМРО-ДПМНЕ.

Се надеваме дека одлуката на ДУИ се должи на предизвикот на претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села упатен јавно преку медиумите, за соочување со ДУИ.

Бидејќи ДУИ го прифати овој предизвик, ги охрабруваме да го прифатат и другиот, т.е. распишување на предвремени парламентарни избори заедно со претседателските”, се вели во соопштението на Алијансара за Албанците.

Актуелно

ГОЛЕМОТО УВО Е НА БИХАЌКА: Чулев открива скандал – АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност. Чулев на денешната прес-конференција...

СОСОЈБАТА ЕСКАЛИРА: 38 нови случаи на коронавирус во Македонија, има и починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....

ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ: Почина првиот здравствен работник во Македонија од коронавирусот

Со жалење сакаме да ја известиме јавноста дека од КОВИД -19 почина и првиот здравствен работник. Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван...

(Фото+Видео) БРУКА НЕВИДЕНА: Скопје има нова населба со име на борец од УЧК, имаше и свечено „отворање„

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била...

РУСКОВСКА ФАТЕНА ВО ЛАГА-ЗАЕВ НЕ ГО ПРИЈАВИЛ СЛУЧАЈОТ?: И се згадило кога Камчев ѝ кажал што се случувало

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор...

Повеќе вести