БАРАЊЕТО НА ДУИ ЗА КОНСЕНЗУАЛЕН КАНДИДАТ – ЛАЖНО: Села го повика Ахмети да се охрабри и да поддржи предвремени парламентарни!

  • January 30, 2019

Алијансата за Албанците ја поздравува едногласната одлука на ДУИ да се натпреварува со свој кандидат на претстојните претседателски избори и истовремено ја охрабрува партијата да го прифати предизвикот за парламентарни избори.

„Посакуваме кандидатот за претседател од редовите на ДУИ да биде Албанец.

Не би сакале да веруваме дека оваа нивна одлука дојде како последица на затворената врата и пpeзиp кон ДУИ во однос на нивната лажна идеја за консензуален кандидат, денес со СДСМ, вчера со ВМРО-ДПМНЕ.

Се надеваме дека одлуката на ДУИ се должи на предизвикот на претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села упатен јавно преку медиумите, за соочување со ДУИ.

Бидејќи ДУИ го прифати овој предизвик, ги охрабруваме да го прифатат и другиот, т.е. распишување на предвремени парламентарни избори заедно со претседателските”, се вели во соопштението на Алијансара за Албанците.

Претходно «
Следно »