December 5, 2021, 8:49 am

Бајден вeтyвa четири милиjapди дoлapи зa пpoгpaмaтa „Koвaкc”

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американскиот претседател Џо Бајден ќе вети, за време на самитот на Г-7, дека САД ќе одвојат четири милијарди долари за програмата за дистрибуција на вакцините против Ковид-19, „Ковакс”, соопшти Белата куќа.

Првата транша од две милијарди долари ќе биде исплатена „многу брзо”, изјави висок американски функционер. Втората транша од уште две милијарди американски долари постепено ќе се пренесува во текот на две години, во 2021 и 2022 година.

Програмата „Ковакс” планира да обезбеди вакцини против Ковид-19 оваа година за 20 проценти од населението од речиси 200 држави, но најмногу се потпира на такви механизми за финансирање што им овозможуваат на 92 земји со ниски и средни приходи да добијат пристап до вакцини.

Latest News

Зошто и вакцинираните може да се заразат со вирусот? – Омикрон повеќе ги напаѓа и оние кои веќе прележале ковид

Ризикот од инфекција со корона вирусот постои и покрај тоа што некои од луѓето се вакцинирани, се зависи од...

More Articles Like This