Бајден ги ykинa caнкциитe нa Трамп пpoтив Мeѓyнapoдниoт kpивичeн cyд зa вoeни злocтopcтвa вo Авганистан

Поврзано

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Нajмaлку 40 зaгинaти вo ekcплoзиja вo близинa нa yчилиштe во Кабул, пoвeќe oд 50 лицa, пpeтeжнo yчeници, ce пoвpeдeни

Најмалку 40 лица загинаа во експлозија на близина на училиште во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Министерството за внатрешни...

Haпaднaтa вoeнa бaзa во Иpaк кaдe ce cмecтeни aмepикaнcки тpyпи

Ирачката воздушна база Аин ал Асад, во која се сместени американски трупи, рано утрово беше нападната од беспилотно летало. Во...
- Advertisement -

Бајден ги укина санкциите за судиите и персоналот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, што беа воведени од Доналд Трамп.

Трамп ги воведе санкциите поради истрагите на МКС за вмешаност на САД во воени злосторства во Авганистан, рече државниот секретар Ентони Блинкен.

Блинкен додаде дека Стејт Департментот поништил уште една одлука од ерата на Трамп, да воведе визни санкции за одредени лидери на МКС во јуни 2020 година.

„Овие одлуки ја одразуваат нашата проценка дека мерките се несоодветни и неефикасни“, рече Блинкен, пренесе Ројтерс.

Блинкен, сепак, додаде дека САД ќе продолжат „силно да се спротивставуваат на постапките на судот во врска со Авганистан и ситуацијата со Палестинците“ и дека Вашингтон повеќе би сакал да избере дијалог со судовите отколку да воведе санкции.

Latest News

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...

More Articles Like This