Бајден и Меркел бapaaт oд Русија дa гo нaмaли вoeнoтo пpиcycтвo нa укpaинcкaтa гpaницa

Поврзано

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Нajмaлку 40 зaгинaти вo ekcплoзиja вo близинa нa yчилиштe во Кабул, пoвeќe oд 50 лицa, пpeтeжнo yчeници, ce пoвpeдeни

Најмалку 40 лица загинаа во експлозија на близина на училиште во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Министерството за внатрешни...

Haпaднaтa вoeнa бaзa во Иpaк кaдe ce cмecтeни aмepикaнcки тpyпи

Ирачката воздушна база Аин ал Асад, во која се сместени американски трупи, рано утрово беше нападната од беспилотно летало. Во...
- Advertisement -

Американскиот претседател Џо Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел во вчерашниот телефонски разговор се согласија да побараат од Русија да ги намали воените трупи на украинската граница, каде се зголемени тензиите.

Двајцата лидери се согласија да се побара од Русија да ги намали „своите неодамнешни воени зајакнувања“ на источната граница на Украина, со цел да се овозможи „деескалирање“ на ситуацијата, истакна во соопштение портпарол на германската канцеларка.

Претходно, германската министерка за одбрана Анегрет Крамп-Каренбауер ја обвини Русија за „провокација“ околу украинското прашање, додавајќи дека внимателно ја следат ситуацијата.

Москва распореди десетици илјади војници на границата со Украина, која има желба да се приклучи кон НАТО.

Министрите за одбрана на 30 земји од НАТО вчера на видеоконференциска врска со американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој допатува во седиштето на Алијансата во Брисел, разговараа за тензиите меѓу Русија и Украина.

Latest News

Eднo лицe пoчинa вo тeшkaтa coобpaќajнa нecpeќa нa автопатот Штип-Скопје

Тешка сообраќајната несреќа се случи попладнево на автопатот Штип - Скопје, пред селото Коњари. Станува збор за превртено возило на...

More Articles Like This