April 22, 2021, 10:10 pm

Бајден: Остануваат силните врски меѓу Косово и САД

Поврзано

(Видео) Вoopyжена пpecтрeлка во Сараево, има и пoвpeдени

Вечерва се случи пукање во сараевската населба Храсно, тоа беше потврдено за Кликс во Министерството за внатрешни работи на...

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно. По земјотресот со јачина...

Германскиот министер за надворешни работи до Приштина: Прекројувањето на границите на Балканот е опacно

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас рече дека во следните недели на Косово ќе пристигнат 100.000 вакцини, додавајќи...
- Advertisement -

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден, испрати писмо до вршителот на должноста претседател на Косово, Вјоси Османи, по повод 13-годишнината од прогласувањето на независноста на Косово, во кое тој рече дека силните врски меѓу американскиот народ и граѓаните на Косово би останале.

Писмото на американскиот претседател го дистрибуираше канцеларијата за медиуми на Претседателството на Косово.

„Очекуваме и едвај чекаме да соработуваме со новата влада на патот на Косово кон интеграција во ЕУ. Останува уште многу да се работи за да се постигне нормализирање на односите со Србија, како и да се обезбеди постигнување на конечен договор со меѓусебно признавање“, се вели во писмото на американскиот претседател Вјоси Османи.

Во писмото се наведува и дека Косово има посебно место во семејството Бајден, имајќи предвид дека најстариот син Бо Бајден, кој почина од рак, помина дел од својата кариера во Косово.

Latest News

(Видео) Вoopyжена пpecтрeлка во Сараево, има и пoвpeдени

Вечерва се случи пукање во сараевската населба Храсно, тоа беше потврдено за Кликс во Министерството за внатрешни работи на...

More Articles Like This