Бајден пpecече: Никогаш нема да признаеме дека Крим е рyски

Поврзано

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно. По земјотресот со јачина...

Германскиот министер за надворешни работи до Приштина: Прекројувањето на границите на Балканот е опacно

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас рече дека во следните недели на Косово ќе пристигнат 100.000 вакцини, додавајќи...

Пpoпадна и послeдниот обид: Победничките партии не успеаја да формираат влада

Парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ, партијата на досегашниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов, и на Сојузот на демократските сили...
- Advertisement -

Американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека неговата земја никогаш нема да признае дека Крим е руски и дека Вашингтон ќе продолжи да вложува напори да ја повика Русија на одговорност за „агресијата“ против Украина.

„На оваа мрачна годишнина, ние повторуваме едноставна вистина: Крим е Украина . Соединетите држави не го признаваат и никогаш нема да го признаат т.н. анексија на полуостровот од Русија. „Ние ќе продолжиме да работиме за да ја повикаме Русија на одговорност за нејзините злоупотреби и агресија врз Украина“, се вели во соопштението на Белата куќа.
Руската анексија на Крим, тој смета дека американскиот претседател , пред седум години, „ги прекрши меѓународното право, нормите, според кои современите држави соработуваат едни со други, како и суверенитетот и територијалниот интегритет на соседна Украина“.

Да потсетиме, Крим се обедини со Русија по референдумот што се одржа во март 2014 година по пучот во Украина, на кој мнозинството жители на Република Крим и Севастопол гласаа за пристапување кон Русија.

Украина го смета Крим за своја територија, но привремено окупирана, додека руските власти постојано изјавуваат дека народот Крим се изјаснил за пристапување кон Русија на демократски начин и во согласност со меѓународното право и статутот на ООН. Рускиот претседател Владимир Путин рече дека ова прашање е затворено.

Latest News

(Видео) Пандов: Уставобранителите не сакаат амнестија, тие сакаат фер и правично cyдење за да докажат дека во собранието влегле од чисти патриотски побуди

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов, во своето гостување во вонредното издание на емисијата Неделен брифинг на...

More Articles Like This