ББС СПРОВЕДУВА ИСТРАГА: Хакери ја објавиле веста на BBC за ранување на Трамп на инаугурацијата

  • January 21, 2017
  • Коментари

Уредништвото на британскиот јавен радиотелевизиски дифузер BBC спроведува истрага во врска со хакирањето на акаунтот на Twitter, на кој се појави лажната вест за ранување на американскиот претседател Доналд Трамп во текот на инаугурацијата, пишува весникот Mirror.

1109718111

„Итна вест: претседателот Трамп се здоби со прострелна рана во раката на инаугурацијата“, било наведено во соопштението кое се појавило во саботата на официјалниот акаунт на дописништвото на BBC во британскиот град Нортхемптон.

Наскоро „твитот“ бил избришан. Потоа следувало соопштение со извинување, во кое се тврди дека акаунтот бил подложен на хакерски напад. „Во моментов водиме истрага“, се истакнува во соопштението

Претходно «
Следно »