November 1, 2020, 2:20 am

Бев млада кога станав баба: За ќерка ми бебето беше благослов, за мене товар

Поврзано

Вечерва погледнете го небото, се случува редок феномен

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина...

Сигурно не сте забележале: Дали знаете дека има гpeшка во имињата на месеците?

Во целиот свет се употребуваат имиња на месеци установени во календарот на стариот Рим пред повеќе векови. Меѓутоа, тие...

Овие навики се многу штeтни: Веднаш престанете да чувате храна во кутии од сладолед

Пластичните кутии за сладолед изгледаат многу практични и многумина не ги фpлаат откако ќе ја изедат целата содржина. Особено...
- Advertisement -

Ќе ви кажам низ што јас минувам, а вие кажете ми ги вашете искуства, започнува оваа госпоѓа:

Јас сум педесет и пет години, имам сопруг и две ќерки. Пред нешто повеќе од една година, го добив своето прво внуче. Бев среќна, како и секоја мајка, што нејзината ќерка најде среќа покрај искрен човек и што создаде семејство.

Кога се роди Владимир, сите мои пријатели ми честитаа со зборовите: “Блазе си ти, ти си млада баба!” Не разбирав за што се работи. Што е важно дали сум млада или стара? Јас не родив дете!!!

Сепак, брзо сфатив што размислуваа тие жени.

Проблемите се појавија кога ќерка ми сфати дека улогата на баба, ми е да се грижам за малиот Владимир секој викенд. Без оглед на тоа што сум витална и можам да направам сè и да постигнам сè, бев навредена.

Дали сум должнa секој викенд да се грижам за мојот внук?!?

Ќерката се однесуваше како да е тоа сосема нормална работа. Во петокот навечер, еве ја со детето и торбата, го остава малиот до недела. „Бобан и јас треба да се одмориме“, ми вели таа.

Ме разбесни! И мојот сопруг и јас работиме со полно работно време од понеделник до петок и едвај чекаме за викендот да се одмориме. Но, бидејќи ќерката „се навикна“ да ни го остава внукот, нашите викенди се полоши од било кога.

Трчање по детето, носи го во паркот, зготви му нешто за јадење, па зошто плаче, па дали добро се најаде… Ме снајдоа проблеми на триесетгодишна, а сум жена од педесет и кусур години.

Секогаш се смеев на таа поговорка: „Ако бабите можат да се грижат за децата, тие би родиле деца!“ Сега оваа реченица воопшто не ми е смешна!

После непроспиениот викенд, крајно исцрпена, го чекам понеделник со цврста одлука да и оддржам лекција на ќерка ми! Се подготвувам да и кажам сè, почнувајќи со: „Никој не те присили да родиш дете, ако не можеш да се грижиш за него сама!“ или „Мене никој не ми помогна!“, но сепак решавам да и кажам во петок навечер:

“Слушајте, јас секогаш ви помагам кога не можете да се организирате или кога Владимир е болен. Но, да се грижам за детето додека одмарате – не! Татко ти и јас мора да се одмориме! Доста е!”

Веројатно можете да замислите што се случи следно: децата секогаш остануваат деца. Тие сметаат дека родителите се должни да им служат додека се живи. Таа се налути како тинејџерка и луто истрча од куќата, треснувајќи ја вратата!

Не е во ред што паднаа тешки зборови меѓу нас, но мојата глава е мирна.. и нозете. Еве ме, денес доаѓам на работа нормално. Убаво се одморив за викендот. Планирам да ја оставам ќерка ми да се „олади“ малку, а потоа ќе и се јавам, а дотогаш уживам да бидам баба која има поставено граници.

Latest News

Уште една земја најави кapaнтин поради ekcтремно лошата состојба

Португалската влада го најави новото затворање на поголемиот дел од земјата на 4 ноември и ги повика граѓаните да...

(Видео) Среде Скопје журkа, ечи, Спасовски и Филипче спијат

На социјалните мрежи вечерва се споделуваат видеа од ноќен клуб каде вечерва ечи познатата песна „жена од султана“, а внатре се одржува забава. На видеото...

Ердоган вети нова куќа за секој чиј дом беше yништeн во зeмjoтресот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе биде изградена нова куќа, што е можно поскоро, за секој граѓанин чиј дом беше yништeн во...

(Фото)Ова не е новото амбулантно возило, ова се чевлите од 900 евра на Зорица Заева и Бентлито и Мајбахот на Заеви

Зоран Заев е на власт и државни позиции цели 18 години. Апослутно владее во Македонија цели 4 години. Ако Македонија има џeлaт тоа е...

Вечерва погледнете го небото, се случува редок феномен

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

More Articles Like This