БЕГАТЕ ИЛИ ВЕ НАБРКАА? САД го преместува нуклеарното оружје од базата Инџирлик во Турција, во Романија!

  • August 18, 2016

САД немаат намера да ги потврдуваат или да ги негираат информациите за транспорт на нуклеарното оружје од Турција во Романија. Ова го изјавил за ТАСС претставникот на Пентагон Патрик Еванс.

incirlik_baza

Претходно денеска европското интернет издание EurActiv соопшти дека САД почнале да го дислоцират нуклеарното оружје поради влошените односи меѓу Анкара и Вашингтон.
За возврат Букурешт категорично демантираше дека САД го префрлаат нуклеарно оружје од Турција во романската воена база во Девеселу.

Претходно «
Следно »