September 19, 2020, 3:52 pm

Безос пpoдaдe милион aкции на Амазон за 3,1 милијарда долари

Поврзано

Бектеши: Четвртиот сет мерки ќе ги опфати нajcиромашните и компаниите

Владата интензивно работи на подготовка на четвртиот пакет економски мерки којшто ќе ги опфати нajсиромашните и компаниите, најави министерот...

Арсовска: Бројката на нeвработени ќе се зголеми доколку владата нема долгорочни планови за стопанството

„Ние сѐ уште нe сме стигнати во фаза на опоравување, за жaл. Претпријатијата се уште во фаза на прeживување“,посочи...

Се нaмaлиja цeнитe на гopивaтa: Oд пoлнoќ бeнзинитe пoeвтини зa eдeн дeнap, а дизeлoт за дeнap и пoл

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите, намалени малопродажни цени на горивата. Во согласност со методологијата за пресметка на...
- Advertisement -

Основачот и директор на „Амазон“, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1 милијарди долари, објави „Форбс“, повикувајќи се на документацијата доставена до Американската комисија за хартии од вредност (СЕЦ).

По плаќањето данок, најбогатиот човек на светот ќе има околу 2,4 милијарди долари.

Безос ги продаде акциите по цена од 3,10 до 3,18 долари по акција, покажуваат податоците на СЕЦ.

Форбс пишува дека не е познато зошто Безос ги продал акциите.

Фокс Бизнис, меѓутоа, наведува дека Безос во последните години редовно продава акции на „Амазон“ за финансирање други бизниси. Телевизијата потсетува дека Безос ветил дека ќе собере најмалку милијарда долари секоја година со продажба на акции за финансирање на „Блу Ориџин“, неговата приватна фирма за вселенски туризам и истражување.

Безос го задржа првото место на најновата листа на „Форбс“ на најбогати луѓе во светот, со проценето лично богатство од над 189 милијарди долари.

Минатата недела „Амазон“ објави дека оствариле приходи од 88,9 милијарди долари во вториот квартал, 40 проценти повеќе отколку во истиот квартал една година порано, а профитот изнесува 5,2 милијарди долари, што значително ги надмина очекувањата на Вол Стрит.

Latest News

Дали така ќе биде и со kopoната: Се поголем број на луѓе се имуни на CAPC

Научниците претпоставуваат дека голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 и оти овој имунитет потекнува од обични настинки...

Eдно лице 3aгина: Teшka сообpaќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Загина едно лице, а три се повредени, откако возило со скопски регистарски таблички се преврте на автопатот Неготино – Демир Капија. Портпаролот на СВР Велес,...

Девојка физичко нападната во Скопје

Вчера во 16.50 часот во СВР Скопје, В.М.(29) од Скопје пријавила дека во 16.15 часот на ул.„Никола Киров Мајски“ била физички нападната од непознато...

ПОЛУВРЕМЕ ВО ПМФЛ: МАКЕДОНИЈА ЃП ИМА ПРЕДНОСТ ОД 2:1 НАД ВАРДАР, БЕЗ ГОЛОВИ ВО МАЏАРИ

Македонија ЃП со двата гола на Калид, има водство од 2:1 над Вардар на полувремето на дуелот во Ѓорче Петров. Уште во 2. минута Калид...

ВИДЕО: Ова се случува само во Романија – Хрват си даде ефектен автогол

Романската фудбалска лига често нуди комични сцени, каде може да се види сè. Сега, фудбалер на Астра си даде неверојатен автогол во поразот од...

More Articles Like This