БЕЗ РАБОТА ЌЕ ОСТАНАТ ОГРОМЕН БРОЈ ГРАЃАНИ: Ризикот од повлекувањето на странските инвестиции исклучително лош за Македонија

Поврзано

Мицкоски: Блokадите на земјава се поради тоа што не е ништо сработено

„Најпрвин да завршат овие избори, да формираме влада. И да ги отпочнеме тие преговори кои се уште ни се...

Мицкоски: Она што Заев го постигна е капитyлација и пoнижување на македонскиот народ и земја

„Предуслов беше договор, но не ваков. Ова е кaпитулација и понижувaње на македонскиот народ и македонската нација“, нагласи претседателот...

Николоски: Заев и СДСМ само продуцираат афeри и kpиминал, ВМРО-ДПМНЕ се обврзува дека секој ќе одговара за кopупција и kpиминал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4, вечерва гостуваше на телевизија...

Ризикот од повлекувањето на странските компании ќе биде исклучително лош за Република Македонија, а посебно за социјалната и материјалната сигурност на вработените и на работниците во Македонија, смета поранешниот претседател на Сојузот на синдикати на Македонија, Живко Митревски.

-Ако се има во предвид дека во поголем број на градови има инвестиции, да го земеме како пример Кавадарци, каде што во „Дрекслермаер“ работат над 6.500 вработени или „Кромберг и Шуберт“ каде што работат над 3.000 работници, ефектите и врз локалните самоуправи и генерално врз самата држава ќе бидат катастрофални по однос на губењето на работните места за самите работници и се разбира за нивните семејства. Тоа е првиот момент од аспект на социјалната, материјалната и економската сигурност на работниците во Македонија, вели Митревски за КУРИР.

Вториот аспект, според него, би бил исклучително лош и врз самата економија во Македонија.

– Со оглед на тоа што огромна маса на работници кои примаат плата учествуваат во потрошувачката генерално во економијата во Македонија, така што, огромен број на потенцијални потрошувачи не би имале можност да се вклучат во самиот процес на потрошувачка, што негативните ефекти би ги почуствувале и голем дел на други фирми заради намалениот обем на потрошувачката, потенцира Митревски и додадава:

„Третиот аспект исто така ќе биде од исклучително лоша слика за Македонија, со оглед на тоа што сликата и формирањето на отвореноста на самиот економски пазар во РМ беше еден од основните за развој на еден инвестициски бум кој беше присутен во овие простори, посебно во нашата држава, така што самата клима во делот на инвестициите и во делот на сето она што како севкупна слика се имаше формирано за Македонија би била нарушена, со оглед на тоа што на некој начин би бил оневозможен тој пристап на странските инвеститори во РМ“.

Според Митревски, станува збор за повеќе аспекти кои можат да рефлектираат исклучително лоша слика за Република Македонија, но и исклучително лоша и влошена економска социјална состојба за работниците и граѓаните во Македонија.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести