БЕЛАТА КУЌА ГИ ПОТВРДИ ИНФОРМАЦИИТЕ: Санкции против Додик и замрзнување на имотот на претседателот на Република Српска!

Поврзано

Избoдeн до cмрт мигpaнт во бегaлскиот камп на грчкиот остров Лезбос

Во инцидeнт во бегaлскиот камп Мориа на Лезбос, во текот на ноќта до смрт било избодeно со нoж 19-годишно...

Меркел и Макрон организираат самит за Косово

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, на 10 јули ќе организираат видео самит на претставниците на...

Таткото на српскиот министер за внатрешни работи ја зaгyби биткaтa со кoрoнaвиpycот

Во Белград како последица на коронавирусот почина таткото на министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, Бранко Стефановиќ. Како...

Американското министерство за финансии вечерва воведе санкции против претседателот на Република Српска Милорад Додик, наведувајќи дека тоа е поради „опструирање на Дејтонскиот договор“

dodik_putin

Санкциите, кои ги вовела Канцеларијата за странски имот (ОФАЦ), им овозможува на американските власти да го блокираат пристапот до било кој имот или средства кои Додик ги има, а се под јурисдикција на САД.

„Опструкцијата на Дејтонскиот договор од страна на Милорад Додик претставува значајна закана по суверенитетот и интегритетот на Босна и Херцеговина“, рекол Џон Смит, в.д. Директор на ОФАЦ, пренесува Ројтерс. Тој додава дека „денешната одлука ја подвлекува одговорноста на САД кон Дејтонскиот договор“.

Потврда за воведувањето на санкции против Додик пристигна и од амбасадата на САД во БиХ, пренесува РТРС. Амбасадорката на САД во БиХ Морин Кормак изјавила вечерва дека САД вовеле санцкии против претседателот на Република Српска Милорад Додик, кој како што наведува, се противи на Уставниот Суд на БиХ и ги прекршува законите, односно претставува закана за спроведувањето на Дејтонскиот договор.

Таа додава дека до повеќе инфрмации за Балканскиот програм на санкции кои вклучуваат блокирање на имотите на лица кои претставуваат закана за меѓунардоните стабилизациони напори на западниот Балкан, може да се најдат на Интернет страницата на Министерството за финансии на САД.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Василево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Василево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Видео) Шекеринска e поголем лaжгo од Зоран Заев

Денес на Јутуб беше објавено видео кое ги демантира сите обвинувања на Радмила Шекеринска кон Инфомакс за ширење на наводни лажни вести. Имено на...

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во истиот период се починати пет...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

Повеќе вести