Белата куќа ја пpekина вoeнaта помош за Украина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Белата куќа привремено замрзна пакет воена помош за Украина вреден 100 милиони долари, пишува „Политико“, повикувајќи се на неименувани извори.

Првично беше усвоен пакет воена помош за Украина, како одговор на движењето на руските трупи долж границата со Украина. Пакетот е подготвен од официјални лица на Стејт департментот и Пентагон, се вели во весникот.

Одлуката за прекинување на помошта е донесена на Советот за национална безбедност затоа што Русија објави дека ја повлекува својата армија од границата, како и пред самитот на претседателите на САД и Русија во Geneенева, велат изворите на списокот.

Еден извор рече дека помошта сепак може да се испрати брзо, но одлуката се смени.

Првиот состанок меѓу Путин и Бајден како претседател се одржа на 16 јуни во Geneенева. Самитот траеше 4,5 часа, вклучително и пауза. Рускиот лидер по разговорите изјави дека се договорил со американскиот претседател да започнат консултации за стратешка стабилност на меѓусекторско ниво. Како што истакна, двете земји разбираат дека носат посебна одговорност за стратешката стабилност во светот.

Latest News

Вучиќ: Србија e пoдгoтвeнa дa ги пpaти cвoитe хeликoптepи зa гaceњe нa пoжapитe вo Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија е подготвена да ги испрати своите хеликоптери за гасење пожари доколку Скопје...

More Articles Like This