Белгиски принц се заразил со ковид-19: Ги прекршил мерките и бил на забава

Поврзано

Либан прогласи двонеделна вонрeдна состојба во Бејрут

Либан прогласи двонеделна вонредна состојба за градот Бејрут по катaстрофалната еkсплозија вчера во пристаништето во која загинаа повеќе од...

(Видео) Првиот контингент на руска помош за Бејрут пристигна во Либан

Министерството за вонредни состојби на Русија испрати пет авиони во Бејрут со мобилни болници, лекари, психолози и спасувачи, како...

Куќен притвop за раководителите на пристаништето во Бејрут додека трае истрaгата за еkcплозијата

Неколку раководители на пристаништето во Бејрут денес беа ставени во куќен притвop во очекување на истрaгата за kaтастрофалната експлозија,...
- Advertisement -

Внукот на белгискиот крал Филип, принцот Јоаким, се заразил со ковид-19 откако присуствувал на забава во Кордоба, Шпанија, за која шпанските медиуми објавија дека била организирана спротивно од мерките за заштита.

Принцот е на возраст од 28 години и тој е десетти на списокот за престолонаследници.

Дека се заразил со новиот коронавирус потврдил и портпаролот на кралската палата во Белгија, пренесе „Ројтерс“. Портпаролот рекол дека принцот Јоаким отпатувал во Шпанија, каде е на стажирање, на 24 мај и дека сè уште се наоѓа таму.

Шпанскиот весник „Ел Паис“, објави дека на забавата присуствувале вкупно 27 лица и дека била против рестрикциите кои се на сила во Кордоба – максималниот број за групирање е 15 лица. Сите сега се во карантин.

Шпанската полиција започнала и истрага за настанот, а оние кои биле на забавата можат да се соочат со казни од 600 до 1 000 евра.

Latest News

Три хороскопски знаци ги очекува романтичен август

Август, последниот летен месец може да се очекува да го промени љубовниот живот на неколку знаци. Жешкиот и бурен...

Либан прогласи двонеделна вонрeдна состојба во Бејрут

Либан прогласи двонеделна вонредна состојба за градот Бејрут по катaстрофалната еkсплозија вчера во пристаништето во која загинаа повеќе од сто луѓе, а беа повредени...

(Видео) Првиот контингент на руска помош за Бејрут пристигна во Либан

Министерството за вонредни состојби на Русија испрати пет авиони во Бејрут со мобилни болници, лекари, психолози и спасувачи, како и лабораторија за откривање ковида...

(Видео) Силниот ветер однесе покрив од зграда во Делчево

Невреме со силен ветар денес околу 13 часот го зафати Делчево. Ветарот успеа да откорне неколку лимени покриви меѓу кои и на една од...

Градоначалник поднесе остaвка откако го прeкршил полицискиот час за да оди на забава

Градоначалникот кој го прeкрши карантинот поради Ковид-19 за да присуствува на забава, поднесе оставка. Градоначалникот на Лутон, Тахир Малик, беше сликан на собир во...

More Articles Like This