April 22, 2021, 10:07 pm

БЕЛГРАДСКА ,,ПОЛИТИКА“: Ѓорѓе Иванов не е човек со свиткана кичма

Поврзано

(Видео) Пандов: Секој еден од нас треба да се разбуди и во недела пред Владата со срце и љубов да побара правда и слобода...

Претседателот на патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ  Александар Пандов во денешното издание на "Неделен брифинг" на Инфомакс порача дека секој...

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Во А1 СЦ Борис Трајковски утре ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РМ, како дел од критичната инфраструктура...

(Видео) Пандов: Уставобранителите не сакаат амнестија, тие сакаат фер и правично cyдење за да докажат дека во собранието влегле од чисти патриотски побуди

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов, во своето гостување во вонредното издание на емисијата Неделен брифинг на...
- Advertisement -

Белградскиот тиражен весник, „Политика“ во текстот под наслов „Претседател со кичма“ пишува за политичката клима во земјава и улогата на Претседателот Иванов кој не потклекна под притисок на мегународниот фактор и остана со исправена кичма кога се во прашања највисоките државни и национални интереси.

ivanov-politika

Политика пишува дека Иванов од Заев бара да се откаже од „Тиранската платформа“ која албанските партии ДУИ и БЕСА му ја донеле како коалиционен мираз. Тие дополнително пишуваат дека Иванов смета дека албанските барања директно го загрозуваат територијалниот интегритет и суверенитет на државата.

-Не вредеше ниту доаѓањето на Федерика Могерини во Македонија, ниту јавниот притисок на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и на американскиот амбасадор Џес Бејли. Наместо да попушти, Иванов побарал од маѓународната заедница да ја осуди платформата донесена под диригентската палка на албанскиот премиер Еди Рама и во екот на политичката криза отиде во двонеделен пат за Азербејџан и Австралија, пишува Политика.

Весникот дополнително наведува дека Aлбанците со платформата меѓу другото бараат и Aлбанците да бидат конститутивен народ покрај македонскиот, во Уставот да се вметне албанскиот јазик како официјален јазик, промена на државните симболи, но и донесување на резолуција со која ќе се осуди геноцид над албанскиот народ во Македонија од 1912 – 1956 година. Што ги изнесе Мaкедонските граѓани на улица.

– За одбивањето да се сретне на 21 март со Јоханес Хан, кој заедно со тројца европратеници дојде во Скопје да подгурне формирање на Влада на чие чело би бил Заев , Иванов од медиумите го заработи епитетот – неуценет Претседател. Истиот ден на протестите во Скопје се собраа повеќе од 100.000 граѓани, грмеше: „ Ѓорѓе Иванов не е човек со свиткана кичма!“

Весникот пишува дека Иванов кога по втор пат беше избран за Претседател на Република Македонија му упати писмо на Барак Обама дека целта на Македонија е влез во ЕУ и НАТО.

Ваквиот напис во читаниот весник и портал предизвика бура од позитивни коментари на сметка на Иванов од неговите читатели од Србија и регинот.

Чести се коментарите дека Иванов е вистински Претседател на македонскиот народ и има исправена кичма.

Коментарите одат и во насока дека македонскиот народ е слободољубив народ и дека Македонците треба да покажат истрајност, тие пишуваат и дека Заев никогаш нема да има пак толкав број на гласови ако истапи со Тиранската платформа на избори како понуда пред граѓаните.

politika

kom

kom1

 

5 КОМЕНТАРИ

Latest News

(Видео) Вoopyжена пpecтрeлка во Сараево, има и пoвpeдени

Вечерва се случи пукање во сараевската населба Храсно, тоа беше потврдено за Кликс во Министерството за внатрешни работи на...

More Articles Like This