БЕЛГРАДСКИТЕ ВЛАСТИ НАЈАВИЈА: Најверојатно во септември ќе распишат тендер за изградба на гробишта за домашни миленичиња

Поврзано

ЗАБАВА(Видео) Неверојатна сцена: Орел грабна ајкула

Посетителите на плажа во Јужна Каролина присуствувале на речиси неверојатен настан – тие виделе орел што грабнал ајкула од...

Се одлучи дека е доволно за овој живoт – Нaјплoднaтa жена на светот, која рoди 43 деца, реши дека повеќе нема да рaѓa

Мариам Набатанзи (41) од Уганда досега родила дури 43 деца, од кои на петпати четворки, четирипати на свет донела...

Поука: Водел буpен живот и имал многу пари, но на крајот од животот побарал само една работа

Кога ќе помислите дека парите се сѐ во животот, сетете се на оваа приказна… Еден богат човек бил на болничка...

Белградските власти најавија дека најверојатно во септември ќе распишат тендер за изградба на гробишта за домашни миленичиња, пренесува РТС.

Во овој момент, Сообраќајниот институт ЦИП ги проектира гробиштата за домаши миленичиња во Блок 51 во Нов Белград. Градежната дозвола се очекува во септември оваа година, соопшти Градската управа.

Заменик градоначалникот на Белград, Горан Весиќ очекува дека тогаш ќе биде распишан тендер за избор на изведувач, кој ќе ги гради гробиштата.

„Тендерот ќе ја опфати првата фаза од уредувањето на комплексот во рамки на кој ќе градиме сообраќајница, пешачка патека, зелена површина, паркинзи, комунална инфраструктура и административен објект“ наведува Васиќ.

Според информациите, во комплексот е предвидена можност за погребување на домашни миленичиња на повеќе начини, а просторот ќе биде усогласен со постоечкото зеленило.

Просторот за погребување ќе се состои од плоштад за испраќање, парцела за гробови во низа и простор за заедничко погребување.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести