БЕРЛУСКОНИ СЕ ВРАЌА НА СЦЕНА: Владеачката партија на Матео Ренци катастрофално загуби, победија десничарите и Евроскептиците!

Поврзано

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Движењето „Пет ѕвезди“ исплива на површината како партија со најмногу гласови на Италијанските парламентарни избори, додека анти-миграциската „Лега“ ги надмина очекувањата според првичните резултати од изборите кои се одржаа во Италија во неделата. Про ЕУ-центристите доживеаа драматичен пораз

Според првичните резултати на „РАИ“ 30.5% од гласовите одат кај Евроскептиците, односно кај движењето „Пет ѕвезди“, како и кај антимиграциската „Лега“ која е во коалиција со партијата на Силвио Берлускони „Форца Италија“, со 14.5%. Владеачката социјал-демократска партија се очекува да добие околу 22% од гласовите.

Излезните анкети од последните избори во 2013. година беа со околу 5% точност во споредба со конечните резултати.


Се очекува излезноста на овие избори да биде најмалата во пост-воената историја на Италија.

Ниту една партија нема доволно големо мнозинство во Сенатот и Пратеничкиот дом, па партиите ќе мораат да нарправат коалиција, чекор кој ќе се покаже како тежок особено поради ветувањето на Алесандро Ди Батиста кој во кампањата вети дека нема да прави коалиција со ниту една партија, туку најверојатно ќе преговара за поддршка со другите партии.

Италија со ова ќе добие силна Евроскептична влада, која не се согласува со мигрантската политика на ЕУ, односно, воопшто не се согласува со членството на Италија во Евроската Унија. Некои експерти очекуваат и сценарио слично на „Брегзит“.

Досегашната владеачка партија на Матео Ренци, е истата онаа која пружаше политичка, материјална и логистичка поддршка на СДСМ во текот на целиот период на т.н. „шарена револуција“. Ренци катастрофално ги загуби овие избори.

Дел од Италијанските медиуми, своевремено пишуваа дека „бомбите“ кои ги добил Заев биле прибавени со помош на италијанските, бугарските и грчките служби на западните партнери на Балканот.

Актуелно

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

Повеќе вести